Pachnieć zmysłowo, czyli perfumy orientalne

Z pewnością należą do najbardziej zmysłowych, intrygujących i seksownych zapachów. Słodkie, ciepłe. Uruchamiają zmysły i wyobraźnię. Właśnie dlatego wybieramy je najczęściej na wieczorne wyjścia czy romantyczną randkę.


Perfumy z kategorii orientalnej są najstarszą grupą zapachów (liczącą ponad 4000 lat).  Czerpią z tradycji starożytnych. Już przed wiekami w Egipcie, Grecji i na Cyprze, Mezopotamii i Rzymie tworzono kompozycje zapachowe, które bazowały na materiałach pochodzących z roślin, przypraw i żywicy drzew. Współczesne perfumy orientalne różnią się oczywiście od tych, które używane były w starożytności. Niemniej jednak baza składników,  z jakich są produkowane, nie zmieniła się znacząco.

Orientalne, czyli jakie?

Orient kojarzy nam się w pierwszej chwili z krajami wschodnimi, głównie Azją. I jest w tym wiele słuszności, jednak to, co składa się na definicje perfum orientalnych nie jest związane z krajem ich pochodzenia, ale raczej ze składnikami, jakie w nich występują.

Rodzina zapachów orientalnych nie jest jednorodna i można wydzielić w niej kilka podgrup. Oto one:

 

  • Kwiatowo-orientalne (kwiaty + nuty orientalne). W tych perfumach dominują głownie nuty kwiatu pomarańczy, wanilii, białego pieprzu oraz słodkich przypraw.

 

Jean Paul Gaultier Classique Edt

Jean Paul Gaultier ClassiquePremiera: 1993r.
Twórca: Jacques Cavallier

Nuty zapachowe
Nuta głowy: anyż, pomarańcza, mandarynka, likier gruszkowy, róża.
Nuta serca: śliwka, imbir, ylang-ylang, kwiat pomarańczy, orchidea, irys.
Nuta bazy: wanilia, bursztyn, nuty drzewne, piżmo.

Kup odlewkę perfum

 

 

 

  • Miękkie orientalne (nuty orientalne + nuty kwiatowe). W tym przypadku podstawę kompozycji stanowią nuty kadzidła, ambry i piżma, które idą w parze z lekkimi zapachami kwiatowymi.
  • Orientalne (nuty orientalne). Główne nuty to orientalna żywica i wanilia.
  • Drzewno-orientalne (nuty orientalne + nuty drzewne). Zapachy bursztynu, drzewa sandałowego, cedru mieszają się tutaj z ciepłymi przyprawami. Zazwyczaj w tego typu perfumach znajdują się również nuty paczuli.

Prada Prada Edp

prada prawda

Nuty zapachowe
Nuta głowy: bergamotka, estragon, nuty owocowe, nuty trawiaste.
Nuta serca: jaśmin, kwiat, goździka, miód, róża, ylang-ylang.
Nuta bazy: ambra, benzoina, drzewo sandałowe, mech paczuli, piżmo, wanilia.

Kup odlewkę perfum

 

 

 

Kiedy je stosować?
Perfumy orientalne to zapachy słodkie, ciepłe czasami nieco przytłaczające. Ze względu na to najlepiej sprawdzają się podczas wieczornych wyjść. Zmysłowe i pikantne nuty zawarte w kompozycjach pobudzają libido i sprawiają,  że ten tym zapachów idealnie sprawdzi się na randkach i innego typu wyjściach towarzyskich.