Jak pachnie paproć?

Słowo fougère pochodzi z języka francuskiego, w którym oznacza po prostu paproć. Dlatego perfumy z tej grupy często nazywane są paprociowymi. Zaskoczy się jednak ten, który w zapachach typu fougère szuka woni paproci. Co ciekawe, w perfumach paprociowych jej nie ma! A co jest?


Skąd się wzięły zapachy fougère?

Historia była podobna do tej,  jaka miała miejsce przy powstawaniu zapachów szyprowych. W tym przypadku również nazwę całej grupy nadały wyjątkowe perfumy. W 1882 roku perfumiarz Paul Parquet stworzył kompozycję, która pomimo tego, że odbiegała od ówczesnych wzorców, zauroczyła wszystkich –  Fougere Royale (Królewska Paproć).

Perfumy otwierały się zapachem lawendy, bergamotki i szałwii. Serce kompozycji stanowiły nuty heliotropu, orchidei, goździka, róży i geranium, a bazie czuć było tonkę, wanilię, mech dębowy i akord piżma. Co było w tym perfumach wyjątkowe? Oprócz zapachu jeszcze jedna drobna rzecz. Paul Parquet po raz pierwszy wykorzystał w niej syntetyczny składnik kumarynę. Kumaryna znajduje się w naturze w wielu roślinach, takich jak np. fasola i posiada intensywny zapach świeżo skoszonej trawy. I to właśnie ona nadała całej kompozycji ten wyjątkowy aromat.

Fougere Royale zrobiły prawdziwą furorę,  a dla całego przemysłu perfumeryjnego były powiewem świeżości. A raczej powiewem świeżego lasu. Perfumy te dały początek kompozycjom, które zawierały w sobie nuty leśne. Kompozycją, które pachniały jak  ściółka lasu i mech.

ID-10022176

„Forest” fot. dan – freedigitalphotos.net

Co jest fougere?

Współcześnie kompozycje fougère przybierają różne formy. Nadal jednak podstawę tych zapachów stanowią nuty lawendy, geranium, mchu i kumaryny. Grupa ta obejmuje przede wszystkim perfumy dla mężczyzn. Oto kilka przykładów perfum z tej grupy zapachowej:

 

Wybrane perfumy fougere

Jesus Del Pozo Adventure Quasar Edt

Jesus Del Pozo Adventure Quasar dPremiera: 1999r.

Nuty zapachowe
Nuta głowy: kumkwat, yuzu, nuty drzewne.
Nuta serca: imbir, lawenda, liść pelargonii, szałwia, gin.
Nuta bazy: liść figi, piżmo, mech dębowy, cedr.

Sprawdź cenę

 

 

Antonio Banderas Blue Seduction Men  Edt

 

7023950_antonio-banderas-blue-seduction-for-men-woda-toaletowa-100-ml-sp_1_250x250_FFFFFF_pad_0Premiera: 2007r.

Nuty zapachowe
Nuta głowy: bergamotka, czarna porzeczka, mięta i melon.
Nuta serca: cappuccino, gałka muszkatołowa, zielone jabłko, kardamon i woda morska.
Nuta bazy: ambra i nuty drzewne.

Sprawdź cenę

 

 

 

nd.22218Pitbull Man Edt

Premiera: 2014r.

Nuty zapachowe
Nuta głowy: bergamotka, mandarynka, kardamon, szałwia.
Nuta serca: fiołek, nuty drzewne, werbena.
Nuta bazy: wetyweria, piżmo, fasolka tonka, Żywica bursztynowa.

Sprawdź cenę

 

 

 

 

Zobacz więcej perfum fougere