Perfumy bez alkoholu – dla kogo?

Temat perfum bez alkoholu pojawia się często zwłaszcza latem. Nic dziwnego, w końcu w upale wiele osób chce zrezygnować z intensywnych zapachów i poszukuje dla nich alternatywy. Czy perfumy bez alkoholu to rzeczywiście dobry wybór?

Czym są perfumy bez alkoholu?

Perfumy bez alkoholu to lekkie alternatywy dla tradycyjnych zapachów. W swojej ofercie ma je wiele znanych domów mody, takich jak Dior lub Kenzo. Ten typ perfum pojawia się często w formie edycji limitowanej, więc raczej nie ma mowy o przywiązaniu się do jednego zapachu. Szczególnie, że ich pełna oferta jest dostępna zazwyczaj jedynie latem. Dlatego niektóre kobiety wybierają perfumy dla dzieci i niemowląt, których coraz więcej pojawia się na rynku. Do grona perfum bez alkoholu zaliczyć można niektóre wody toaletowe, mgiełki do ciała, wody odświeżające i wiele rynkowych propozycji przeznaczonych dla nastolatków, chociaż akurat w tym przypadku nastawić się należy raczej na bardzo słodkie aromaty.

Dlaczego warto stosować?

Wiele osób posiada bardzo wrażliwą skórę. Wówczas, gdy na rozgrzanej skórze zagoszczą perfumy, dojść może do pojawienia się nieprzyjemnych podrażnień. Reakcję uczuleniową powodują związki chemiczne, które są aktywowane przez upał. Chwilowe podrażnienie, w momencie gdy będzie lekceważone, przerodzić się może w trwałą alergię, bardzo utrudniającą codzienne życie. Perfumy bez alkoholu chronią przed tym zagrożeniem. Z perfum bez alkoholu korzystać mogą nawet dzieci, a także osoby bardzo wrażliwe na punkcie drażniących, ostrych aromatów, które pragną jedynie delikatnego odświeżenia.

Attractive young woman holding two bottles of parfums

Zalety perfum bez alkoholu

Perfumy bez alkoholu przede wszystkim nie powodują powstawania przesuszenia skóry. Alkohol ma działanie wysuszające, dlatego bardzo należy uważać na jego stosowanie. Latem jest to szczególnie niebezpieczne. Perfumy go pozbawione nie powodują przebarwień, są lekkie i dobrze korespondują z wakacyjnym klimatem. Używać ich można wielokrotnie w ciągu dnia, ponieważ są ulotne. Niższe ceny także zachęcają do eksperymentów nawet wśród osób wykorzystujących na co dzień klasyczne zapachy.

Dla kogo są przeznaczone?

Perfumy bez alkoholu mają szerokie grono swoich odbiorców. Po pierwsze, co wydaje się bardzo naturalne, są to osoby uczulone na tradycyjne perfumy, wrażliwe na zawartość alkoholu. W tej grupie są także osoby, które na upalną porę roku szukają lekkich, niezbyt intensywnych aromatów. Na rynku, również polskim, coraz większą popularnością cieszą się tak zwane eau de senteur, czyli perfumy dla niemowląt. Produkty te spełniają bardzo wyśrubowane normy, dotyczące między innymi ich hipoalergiczności. Dopuszcza je do użytku IFRA, czyli International Fragrance Association. Zapachów tego typu poszukiwać należy u niszowych producentów, ale także uznane marki wypuszczają pojedyncze linie produktów dla maluchów. Nie jest powiedziane, że nie mogą z nich korzystać także osoby dorosłe. Niektóre marki posiadają także perfumy dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy są szczególnie wrażliwe na alkohol zawarty w klasycznych perfumach, dlatego częściej wybierają delikatne wody toaletowe a nawet mgiełki do ciała.
Perfumy bez alkoholu mają wiele zalet, dlatego w trakcie letniego wyjazdu lub upału w centrum miasta warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem.