Perfumy vs. dezodorant

Produkty mające zatrzymać nieprzyjemny zapach ciała znane są ludzkości już od dawna. W dawnej kulturze nieprzyjemny aromat ciała został uznany za oznakę złych manier, więc nic dziwnego, że nasi przodkowie obficie skrapiali się tworzonymi przez siebie kompozycjami zapachowymi. Zwyczaj ten utrzymał się do dzisiaj, chociaż nadal wiele osób nie rozróżnia dezodorantu i perfum.

Dezodorant

Dezodorant to rozpylona ciecz, której głównym zadaniem jest eliminacja nieprzyjemnego zapachu. Jego celem jest pokrycie zapachu potu przede wszystkim spod pach. Neutralizuje on pod względem woni miejsce, w którym został rozpylony.
Dezodoranty wykonuje się z pachnących olejków zawieszonych w roztworze 80% alkoholu. Jednym z rodzajów dezodorantów jest antyperspirant, który nie zawiera substancji wonnych, a jedynie zapobiega powstawaniu potu. Dezodoranty nie muszą być stosowane tylko pod pachami. Używać ich można na całym ciele. To produkt dostępny w różnej formie, nie tylko w sprayu, ale także w kulce lub sztyfcie. Najlepiej używać go na początku dnia, zanim zacznie wydzielać się pot.

Perfumy

Perfumy to pachnąca ciecz, którą „nakłada się” na odsłonięte części ciała. Ich działanie maskuje naturalny zapach ciała. Perfumy wytwarza się przy udziale pachnących olejków. Oleje te to pochodna ziół, kwiatów i przypraw. Perfumy zawierają wonne oleje w wysokim procencie do 15-25%, które zawieszone są w 80% roztworze alkoholu. Temu właśnie zawdzięczają one swoją trwałość. Zadaniem perfum jest przede wszystkim nadanie ciału przyjemnego zapachu w momencie, kiedy jest ono czyste.

Young woman applying perfume on her neck space for text

Różnice pomiędzy perfumami a dezodorantem

Z pewnością podstawową różnicą pomiędzy perfumami a dezodorantem jest wyższy poziom wonności tych pierwszych. Zapach dezodorantu jest bardziej ulotny i mniej intensywny. Dezodoranty to przede wszystkim środki zapobiegające poceniu się i maskujące nieprzyjemny zapach ludzkiego ciała. Ten produkt również częściej stosuje się bezpośrednio na ciało, zwłaszcza na wrażliwą skórę pod pachami. Perfumy są użytkowane na ubrania, włosy oraz małe fragmenty skóry. Kontakt z ciepłym ciałem jeszcze bardziej pobudza ich aromat. Perfumy są również wielokrotnie droższe od dezodorantów. Zawierają nieporównywalnie więcej stężonych olejków zapachowych. Rolą perfum jest nadanie każdej osobie jej indywidualnego charakteru, ponieważ taki sam zapach może mieć całkowicie inne właściwości na odmiennej skórze. Dezodorant powinien być skuteczny i tym kierować się należy podczas jego wyboru na drogeryjnej półce. Tymczasem zapach perfum musi dobrze korespondować z osobowością osoby, która je nosi.
Zarówno perfumy, jak i dezodoranty uznać można za produkty codziennego użytku, chociaż ich przeznaczenie jest zdecydowanie różne. Dezodorant pełni rolę higieniczną, natomiast perfumy dodają wykończenia strojowi, są swoistą zapachową ozdobą i poprawiają nastrój swoim aromatem. Dlatego jeżeli codziennie używasz perfum, stosuj dezodorant bez zapachu lub z tej samej linii co flakonik perfum. Dzięki temu zapachy nie będą się mieszały.