Gdzie kupić perfumy wycofane z produkcji?

Do swoich ulubionych perfum naprawdę można się przyzwyczaić. Jednak czasami producenci potrafią sprawić prawdziwego psikusa i nagle wycofać ulubiony produkt z rynku. Nie jest to jeszcze powód do całkowitego załamania się, bo chociaż nie jest to proste, to jednak wycofane perfumy można jeszcze znaleźć.

Bank wycofanych perfum

Aby upewnić się w opinii, że perfumy faktycznie zostały wycofane ze sprzedaży, najlepiej sprawdzić to w internetowym katalogu. Prowadzi go francuskie konserwatorium perfum L’Osmothèque. Na jego stronie internetowej jest możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o planach producenta. W katalogu użyto francuskich określeń: marque to marka perfum, nom nazwa, année data premiery a famille – rodzina zapachowa. Można tam również sprawdzić status produkcji perfum od dis paru, czyli wycofane z produkcji, do vente limitée – edycja limitowana oraz actuel, czyli w produkcji.

perfume-bottle-932146_640

Łowy na perfumy

Nawet jeżeli dany zapach został już wycofany z produkcji, można go jeszcze znaleźć. Przede wszystkim warto przejrzeć portale aukcyjne, na przykład polski Allegro, czy amerykański eBay. Często osoby sprzedają tam swoje nadwyżki, wśród których odnaleźć można nawet białe kruki. Jeżeli zapach jest naprawdę fenomenalny, nie zaszkodzi poszukać na amerykańskiej stronie Perfumegiftset.net, gdzie istnieje nawet cała zakładka poświęcona perfumom już nieprodukowanym. Niektóre aromaty warte są zapłacenia za nie także wysokiego cła. Jeszcze innym pomysłem jest skorzystanie z oferty sklepu internetowego Auntjudysattic.com. To specjalista w zakresie handlu perfumami wycofanymi z produkcji. W ofercie znajdują się nawet flakony vintage. Perfumy, o ile tylko są odpowiednio przechowywane, to produkty długowieczne, a więc możesz kupować je bez obaw.

Perfumy wycofane z produkcji znajdziecie również w sklepie OdlewkiPerfum.pl. Oto kilka przykładów:

Damskie:

Męskie:

 

Dlaczego niektóre perfumy są wycofywane?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy fakt, że jakiś perfum nie ma już w ofercie konkretnej perfumerii, jest tożsamy z ich całkowitym brakiem w produkcji. Czasami wyniki sprzedażowe są słabe i dlatego firma z nich rezygnuje. Na szczęście są miejsca w internecie, takie jak Odlewkiperfum.pl, gdzie wybór jest olbrzymi, a nawet stale się powiększa.

Zdarza się jednak, nawet bardzo często, że z danego modelu perfum rezygnuje nawet jego producent, właśnie z powodów finansowych. Zmienia się również moda, a przecież zapachy i ubrania są ze sobą silnie związane. Niektóre aromaty po czasie uważane są za „zbyt babcine” i konserwatywne, a na ich miejsce wprowadzane są nowe. Często wycofane perfumy topowych firm są zastępowane przez nowe, o podobnej linii zapachowej, która jest jednak lekko „podrasowana”. Niejednokrotnie zmianie ulega tylko nazwa i otoczka wizualna, a zapach pozostaje zbliżony.

Co zrobić, kiedy nie ma szans na znalezienie swoich ulubionych perfum?

Cóż, to najlepsza pora na poszukanie godnego następcy. Można kierować się przy tym głównymi nutami zapachowymi, dzięki którym łatwiej jest znaleźć produkt o bardzo zbliżonych właściwościach. Właśnie dlatego warto również perfumy testować i posiadać kilka w zanadrzu.