Dobieramy perfumy do rodzaju skóry: skóra tłusta

Mogłoby się wydawać, że jeśli chodzi o wybór idealnego dla siebie zapachu, kierować się należy głównie osobistymi preferencjami. Nie do końca – nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że bardzo ważnym wyznacznikiem jest w tym przypadku rodzaj naszej skóry. Inne perfumy będą nam dedykowane, gdy mamy skórę suchą, zupełnie inne zaś, gdy mamy do czynienia z tłustą. Warto o tym wiedzieć, bo nieumiejętnie dobrane kosmetyki mogą przynieść nam zdecydowanie więcej szkody niż pożytku – a do tego zapewne doprowadzić nie chcemy. Dziś pora na skórę tłustą – sprawdźmy, jakie zapachy do niej dobrać!

Czym charakteryzuje się skóra tłusta?

Skóra tłusta wyróżnia się na tle innych elastycznością i jędrnością, bardzo często się świeci (ze względu na to, że znajduje się na niej dużo sebum). Jeśli chodzi o barwę, określana jest jako połączenie szarości i żółci.
Ten typ skóry starzeje się raczej dość wolno, ponieważ dzięki grubości i wspomnianej już dużej ilości sebum na powierzchni nie musi być (jak na przykład typ suchy) często stymulowana do regeneracji. Nie chłonie składników kosmetyków niczym gąbka, dlatego nie wymaga przesadnej delikatności i uwagi w pielęgnacji, nie musisz także kierować się żadnymi bardzo specyficznymi zasadami.

 

Jakie perfumy do skóry tłustej?

Tak naprawdę możesz stosować nawet perfumy, które mają w swym składzie sporo alkoholu – nie powinien on bowiem spowodować żadnych alergii, podrażnień czy innych problemów. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że Twój typ skóry eksponuje zapachy dość mocno, dlatego też w sytuacji, gdy wybierasz się do pracy czy z wizytą do znajomych, musisz unikać woni ciężkich i mocnych, ponieważ niektórym może to zwyczajnie przeszkadzać. Jeśli chodzi o zapachy, umiar jest jak najbardziej wskazany i lepiej pachnieć bardzo delikatnie niż tak, aby inni źle się w naszej obecności czuli.
Posiadaczki skóry tłustej z punktu widzenia doboru kosmetyków to tak naprawdę szczęściary, wszak mogą zdecydować się na zakup wielu perfum o dużej zawartości alkoholu – w przypadku kobiet ze skórą suchą nie byłoby to możliwe. Podkreślamy jednak raz jeszcze, by z ilością perfum rozpylanych na skórze uważać oraz by zapomnieć o skropieniu się ulubionym zapachem przed wyjściem na plażę lub wizytą w solarium, bo skóra zwyczajnie źle to zniesie.

Beautiful young woman with perfume bottle isolate on white

Czego unikać?

Pamiętaj także o niezwykle ważnej zasadzie – nigdy nie używaj perfum przed pójściem do solarium czy ekspozycją na słońce. Bowiem pomimo tego, że Twoja skóra nie należy do skłonnych do podrażnień czy alergii, połączenie promieni słonecznych i zawartych we flakonikach chemicznych substancji to niestety mieszanka wybuchowa i jest niemal pewne, że Twoja skóra zniesie to bardzo źle. Zapewne nie chcesz jej fundować tego typu „atrakcji”, prawda?
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci dobrać dla siebie perfumy idealne. Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się nie tylko Twój indywidualny gust, lecz także to, jakiego typu skórę posiadasz. Sucha, tłusta czy normalna – każda z nich wymaga zupełnie innego traktowania. Gdy tylko zdasz sobie z tego sprawę, na pewno unikniesz alergii, podrażnień czy innych tego typu problemów!