O nutach zapachowych, czyli konkrety i absoluty

Cena, którą należy zapłacić za perfumy zależy od wielu czynników, z których podstawowym jest stężenie oraz metoda pozyskiwania składników znajdujących się w kompozycji zapachowej. Dlatego wybierając perfumy warto sprawdzić nie tylko ich nuty zapachowe, ale również posiadać znacznie głębszą wiedzę dotyczącą konkretów i absolutów.

Związki zapachowe pozyskiwane syntetycznie

Receptury stosowane przez producentów perfum opierają się najczęściej na syntetycznych związkach zapachowych, które są odpowiednikami związków chemicznych wytwarzanych z naturalnych materiałów perfumeryjnych. Syntetyki mają wiele zalet, przede wszystkim są w stanie utrzymywać zapach dłużej, są zdecydowanie tańsze w produkcji i łatwiej można je połączyć w jednolitą mieszankę aromatyczną. Ale nie zawsze syntetyczne związki zapachowe są tańsze. Laboratoria perfumeryjne opracowały już syntetyczne substancje, które mają zdolność odtworzenia kilku zapachów jednocześnie, tworząc w ten sposób unikalną kompozycję. To niezwykłe doznanie zapachowe, łączące na przykład nuty drzewne, zielone i balsamiczne w jedną, całkowicie odmienną, woń.

still-life-1460067_640

Czym są konkrety?

Konkrety to naturalne związki zapachowe. Otrzymuje się je w procesie ekstrakcji naturalnych materiałów używanych do produkcji nut zapachowych, czyli na przykład kwiatów, liści, skórki owocowej. Konkret to substancja woskowata, w której zapach jest bardzo wiernie odwzorowany. Naturalne materiały są rozpuszczane w alkoholu. Dzięki temu powstają gotowe składniki przeznaczone do komponowania perfum. Tego typu produkcja perfum jest dość droga, co bezpośrednio przekłada się na cenę gotowego flakonika. Nie zawsze jest to najlepszy sposób komponowania perfum. Niektóre konkrety mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego najczęściej stosuje się syntetyczne związki zapachowe.

Czym są absoluty?

Stosowanie absolutów zarezerwowane jest dla perfum najwyższej jakości. Jest to również roślinny materiał perfumeryjny, ale cechuje go bardzo wysokie stężenie. Absolut jest pozyskiwany na drodze ekstrakcji alkoholowej. To najbardziej wydajny, ale również najtrwalszy zapach. Rozwija się on dłużej, dzięki czemu wydzielany przez niego bukiet ma niezwykłą magię. Dodatkowo zapach absolutu może być inny, niż konkretu stworzonego na tej samej bazie zapachowej. Chociaż absolut ma niemal same zalety, jego najpoważniejszą wadą jest bardzo wysoka cena. Dlatego jest on dodawany tylko do bardzo ekskluzywnych perfum.

Często konkret uważany jest za półprodukt, z którego dopiero uzyskuje się produkt najwyższej jakości, czyli właśnie absolut.  Aby to zobrazować wystarczy wyobrazić sobie, że z jednego hektara plantacji jaśminu, uzyskać można kwiaty wystarczające do stworzenia trzech kilogramów konkretu, natomiast z niego uda się stworzyć jedynie dwanaście kropli absolutu jaśminowego. Koszty produkcji są więc ogromne. Z tego powodu używanie absolutu jest coraz rzadsze.

Tworzenie perfum jest prawdziwą sztuką, rozwijaną od setek lat. Wymagana jest przy tym olbrzymia wiedza oraz oczywiście – wrażliwość na zapachy. Najlepszym na to dowodem są konkrety i absoluty, czyli naturalne związki zapachowe.