Dobieramy perfumy do rodzaju skóry: skóra sucha

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, że perfumy,wody toaletowe czy mgiełki zapachowe musimy dobierać nie tylko pod kątem naszych indywidualnych preferencji, lecz także rodzaju skóry. Dlaczego? Bowiem to, jakiego zapachu używamy, wpływać może w bardzo dużym stopniu na to, jaka będzie jej kondycja i czy będziemy borykać się z problemami natury dermatologicznej, czy też nie. Jak zatem odpowiednio dobrać perfumy w przypadku skóry suchej?


Czym charakteryzuje się skóra sucha?


Jest to typ niezbyt miękki i mało elastyczny, matowy, dość szorstki. Barwa najczęściej jasnożółta albo jasnoróżowa. Charakterystyczną cechą skóry suchej jest także to, iż gdy przejedziemy po niej palcem, pozostawimy biały ślad, gdyś taki naskórek ma skłonność do ścierania się. To typ skóry niezwykle podatny na alergie, podrażnienia oraz zaczerwienienia. Jeżeli zaczniemy używać kosmetyków nieodpowiednio dobranych, może okazać się, że nabawimy się trwałej alergii na chemiczne środki znajdujące się w produktach kosmetycznych.Jakie perfumy do skóry suchej?

Należy pamiętać o tym, by bezwzględnie unikać perfum zawierających alkohol o wysokim stężeniu (a to dość często zdarza się w przypadku perfum, zwłaszcza tych tańszych). Dlaczego? Działają bowiem na suchą skórę niezwykle niekorzystnie, powodując jej przesuszenie – a przecież zależy nam na tym, by była odpowiednio nawilżona i zdrowo się prezentowała. Wszelkie wody kolońskie oraz perfumowane także nie wchodzą w grę – tam bowiem stężenie alkoholu jest doprawdy imponujące (więcej niż 80% to ilość, na którą mogą pozwolić sobie jedynie posiadaczki innych typów skóry). W istocie najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku zakup perfum, które alkoholu w ogóle nie zawierają – nawet jeżeli ilość zapachów jest nieco zawężona, lepiej wybrać kosmetyk, który nie wyrządzi naszej skórze żadnych szkód, a już tym bardziej trwałych oraz nieodwracalnych.

Attractive young woman holding two bottles of parfums
Skóra sucha wymaga sporo cierpliwości od jej posiadaczki – należy bowiem porządnie ją regenerować i nawilżać. Jednak gdy odpowiednio przyłożymy się do tego zadania, odwdzięczy nam się ona znakomitym wyglądem i dobrą kondycją. Polecanym rozwiązaniem jest używanie całych serii kosmetyków – po nawilżeniu skóry balsamem o danym zapachu aplikujemy taką samą wodę toaletową. Wówczas woń pozostanie z nami na dłużej. Przy użyciu samych perfum olejki zapachowe są wręcz „wypijane” przez suchą skórę, wtedy ich zapach na długo nie będzie się utrzymywał. Jeśli jednak balsam i perfumy należą do innych linii zapachowych, lepiej zaczekać dłuższą chwilę, by ten pierwszy odpowiednio się wchłonął, potem zaś używać wody toaletowej.


Latem najlepiej sprawdzą się delikatne mgiełki zapachowe, z ciężkich kosmetyków lepiej zdecydowanie w tym czasie zrezygnować – wówczas bowiem skóra często jest podrażniona. Dobrze jest używać lekkich perfum o typie słonecznym. Musimy także podkreślić, że w miesiącach letnich skóra sucha bardzo często wchodzi w szalenie niekorzystne interakcje z mocnymi promieniami słonecznymi, co powodować może zaczerwienienia, podrażnienia oraz trwałe alergie.
Warto zastosować się do powyższych rad i zawsze wybierać kosmetyki delikatne, o niewielkim stężeniu alkoholu. Skóra sucha wymaga przecież odpowiedniego traktowania!