Co ma wpływ na zapach perfum?

Znajoma  nosi perfumy, które pachną powalająco.  Kupiłaś takie same, ale na tobie nie prezentują się równie wyśmienicie. Kolega z pracy musi skrapiać się wodą toaletową dwa razy dziennie,  a na Tobie identyczny  zapach utrzymuje się przez cały dzień. Zastawialiście się od czego to zależy?

Wszystko dlatego, że perfumy reagują inaczej ze skórą każdej osoby.  Wynika to z naszej indywidualnej „chemii organizmu”. Każdy z nas ma własny „zapach”, który w rozmaity sposób oddziałuje z kompozycją perfum. To,  jak zapach „rozwinie” się na skórze,   zależy od genów „chemii skóry”,  ale również trybu życia, diety, stosowanych leków,  a poziom stresu  a przede wszystkim temperatury skóry.

ID-100279108

Fot. Serge Bertasius Photography – FreeDigitalPhotos.net

Kolorów włosów?

Czy to możliwe,  że kolor włosów wpływa na perfumy? Prawdopodobnie tak. Naturalne blondynki częściej mają suchą skórę, która charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem gruczołów łojowych.  A to z kolei ma wpływ na trwałość zapachu. W efekcie  perfumy szybciej ulatniają się z ich skóry.

Brunetki i szatynki zazwyczaj mają skórę bardziej nawilżoną i tłustszą. Z tego powodu kompozycja zapachowa dłużej utrzymuje się na ich ciele. Kobiety o rudych włosach  zazwyczaj mają cerę delikatną. Ich skóra charakteryzuje się drobnymi porami i nieco wyższą temperaturę ciała. Dzięki temu nuty zapachowe łatwiej  się rozwijają, ale zarazem  mają krótsza trwałość.

Fot. worakit sirijinda na FreeDigitalPhotos.net

Fot. worakit sirijinda na FreeDigitalPhotos.net

Zapach na talerzu

Nie bez znaczenia  jest też to, co  jemy. Większość z nas zapomina, że nasza skóra jest jednym z narządów wydalniczych. Substancje wydalane są z organizmu za pomocą porów na skórze i mieszają się z nutami zapachowymi i… Z tego powodu po zjedzeniu pikantnych dań owocowe perfumy mogą pachnieć ostrzej.

Gdy stosujemy dietę

Na to jak na ciele będą pachnieć  dane perfumy może również wpływać twoje dieta. jeśli akurat odchudzasz się i jesteś na diecie nisko tłuszczowej, poziom oleju w skórze może być niższy, więc może się okazać, że zapach nie będzie utrzymywać się na ciele tak długo jak zazwyczaj.

ID-100173627

Fot. hin255 na FreeDigitalPhotos.net

A palacze?

Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która zmienia chemię ciała i wpływa na to jak pachniesz. Jeśli palisz, zapachy krócej utrzymują się  na ciele a twój zmysł powonienia jest znacznie słabszy. Pominę fakt, że zapach papierosów i zapach perfum daje  czasami dość wybuchową mieszankę aromatyczną. Nie polecam zwłaszcza „zbijanie” zapachu nikotyny przez nadmierna skrapiania się perfumami. Efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Jak widać  wiele czynników ma wpływ na kompozycje zapachowe. W niektóre z nich możemy ingerować (odżywianie),   inne są wrodzone (kolor włosów).  To wszystko sprawia, że te same perfumy na każdym z nas  pachną inaczej. I to jest w nich najpiękniejsze.