5 pytań o męskie perfumy

 

Charakterystyka i sposób wykorzystania męskich zapachów różni się nieco od tych kobiecych. Często panowie używają jedynie wody po goleniu, bądź zapachowych kosmetyków. Również mniejszą wagę przywiązują do składu i genezy danego zapachu. Regularnie jednak mężczyźni wyrażają wątpliwości co do tego, w jaki sposób korzystać z posiadanych perfum i jak to zgrać na przykład z goleniem.
Przedstawiam zatem pięć typowych pytań o perfumy, które padają z ust mężczyzn. Mamy nadzieję, że tym razem wszelkie wątpliwości pozostaną rozwiane.

Czy jest jakaś „złota zasada”, której mężczyźni powinni przestrzegać w kwestii stosowania perfum?

Jest i to dość banalna – mniej znaczy więcej. Zdawałoby się, że to dość oczywiste, okazuje się jednak, że nie. Panowie zwykle hojniej używają zapachów z prostego powodu – ich zmysł powonienia jest mniej wyczulony niż u kobiet. Mężczyźni przywykli do aplikowania na twarz wody kolońskiej po goleniu, nie pamiętając, że jest ona bardzo intensywna w zapachu.

2. Jaka jest różnica pomiędzy płynem po goleniu, a wodą kolońską?

Woda kolońska, czy też woda toaletowa, są przeznaczone do ciała, natomiast płyn po goleniu – wyłącznie do twarzy. Te pierwsze mają od 5 do 15% olejków zapachowych, co sprawia, że są bardziej intensywne. Płyn po goleniu ma delikatniejszy zapach (2-4% olejków zapachowych), mniej alkoholu, a do tego składniki nawilżające skórę oraz o działaniu antyseptycznym, z uwagi na to, że jest aplikowany bezpośrednio po goleniu, gdy istnieje ryzyko zadrapań, bądź skaleczeń.

fashion-601553_640

3. Czy istnieje sposób na ożywienie zapachu wody po goleniu, bądź wody kolońskiej?

Tak. Potrzyj wodą miejsce, gdzie zaaplikowałeś pierwotnie zapach. Woda zmiesza się z naturalnymi olejkami skóry i na chwilę wskrzesi zapach, który jeszcze na niej pozostał. Jeżeli masz przy sobie flakon perfum, lub odlewkę – stosuj je z umiarem. To, że nie czujesz zapachu, nie znaczy że nie ma go już na Twojej skórze – jedynie ulotniły się jego najbardziej intensywne składniki. Dlatego aplikując zapach w ciągu dnia, nie stosuj go tak hojnie, jak o poranku.

4. Używam elektrycznej maszynki do golenia. Czy nadal powinienem korzystać z wody po goleniu?

Tak. Z samej nazwy, jest to płyn do stosowania po goleniu, niezależnie od tego, w jaki sposób tę czynność wykonujesz. Elektryczna maszynka również podrażnia skórę, dlatego warto użyć wody po goleniu by złagodzić ewentualne zadrapania, bądź zadbać o delikatniejsze obszary. W przypadku suchej skóry, po goleniu można użyć balsamu, lub kremu nawilżającego.

5. Czy niektóre męskie zapachy sprawdzają się bardziej przy określonych porach roku.

Tak, podobnie jak w przypadku damskich perfum. Na chłodne miesiące wybieramy cięższe nuty, z kolei na letnie, upalne dni odpowiedniejsze są lekkie kompozycje zapachowe. Jeżeli jesteś miłośnikiem noszenia ciężkich zapachów przez cały rok rozważ, by w letnie dni sięgać po lżejsze kompozycje po goleniu, by zapach nie był zbyt intensywny.