Wiele twarzy Chanel N ° 5

Chanel N ° 5 Eau de Parfum? A może Eau de Toilette? Eau Première? Która z tych kompozycji to legendarny Chanel N ° 5,  który tak uwiódł Marylin Monroe?

Czy zastanawialiście się kiedyś  jaka jest różnica pomiędzy Chanel N ° 5 Eau de Toilette  a  Eau Première? Czy Chanel N ° 5 Eau de Perfum  różni się  znacząco od wersji Perfum? Jak naprawdę pachnie ta kultowa kompozycja? Który Chanel N ° 5  to TEN, który w 1921 roku wybrała Coco? Przyznam szczerze, że wcześniej się nad tym nie zastanawiałam. Nie byłam szczególną fanką numeru 5.  Aż do momentu, gdy dostałam w prezencie wersję Eau de Première. Okazało się, że historia Chanel N ° 5 jest dość skomplikowana…

Zacznijmy od początku…

Legendarna kompozycja Chanel no 5 z 1921 roku, stworzona przez Ernesta Beaux i wybrana przez Coco istniała jako extrait perfum. Dopiero później pojawiły się jej różne odmiany: woda kolońska, woda toaletowa, woda perfumowana…

Chanel N° 5 advert, Brad Pitt

Obecnie istnieją cztery interpretacje Chanel N ° 5.

  1. The Parfum
  2. Eau de Toilette
  3. Eau de Parfum
  4. Eau Premiere

Te odmiany Chanel N ° 5 różnią się od siebie nie tylko stężeniem alkoholu, ale również zawartością kompozycji. Wszystkie jednak w bazowych nutach mają  różę i jaśmin.

Eau de Toilette (1952, Henri Robert)

Oryginalne Chanel N ° 5 istniały tylko jako extrait perfum. W 1924 roku , trzy lata po wprowadzeniu oryginalnej kompozycji, pojawiła się na rynku pierwsza wersja wody toaletowej.  W latach 30-tych Ernest Beaux skomponował też lżejszą i tańszą opcję w formie wody kolońskiej. I w takich wersjach perfumy Chanel N ° 5 funkcjonowały na rynku do początku lat 50- tych.

W 1952 roku Henri Robert, następca Beaux, stworzył nową interpretację Chanel no 5 w stężeniu wody toaletowej. Różnica między oryginalnym ekstraktem a Eau de Toilette nie polegała tylko zawartości alkoholu. Różniła się też sama kompozycja. Henri Robert zmodyfikował ją jednak tak, aby zachowała wszystkie zaskakujące właściwości oryginału, które sprawiają, że nr 5 tak niezapomniany. Dla wielu będzie to najbardziej rozpoznawalna postać nr 5.

 Jacques Polge  o historii  No. 5

Eau de Parfum (1986, Jacques Polges)

Woda kolońska została wycofana ze sprzedaży w 1990. Chanel no 5 w wersji Eau de Perfum został skomponowany dopiero w 1986 roku przez Jacques Polges’a. Ten uznany perfumiarz stworzył współczesną wersją słynnego klasyka . W wodzie  perfumowanej otwarcie jest bardziej świeże i cytrusowe niż w Parfum , a aldehydy są mniej ostre. W wersji Eau de Perfum czuć kremowe nuty brzoskwini, których uwięziona jest róża , konwalia i jaśmin. W kompozycji pojawiły się też nuty skóry i kadzidła. Wszystko to sprawia, że Chanel no 5 Eau de Parfum jest mniej aldehydowy niż woda toaletowa, ale ostrzejszy .

Chanel nr 5 Premiare buteleczka 50 ml

 

Eau Première (2007, Jacques Polges)

Ostatnia odsłona Chanel N ° 5 to wersja Eau de Première. Ten nowoczesny i uwodzicielski zapach został zaadaptowany z oryginału Chanel N ° 5 przez dobrze nam znanego Jacques’a Polge.

Nowa wersja „starego” zapachu jest lżejsza, świeższy i bardziej delikatna. Eau Première ma w sobie istotę N ° 5- nuty neroli,  róże, jaśmin, ylang ylang , ambra , wetiwer, drzewo sandałowe – ale podaje je w zmiękczonej wersji odcina się od aldehydowych korzeni. Eau Première jest bardziej różany od N ° 5 i bardziej waniliowy. W sumie to przyjazny kwiatowy zapach. Première najbardziej nadaje się do noszenia na co dzień.

Chanel-Marilyn-Monroe

I na zakończenie odpowiedź na pytanie postawione w nagłówku. Marylin Monroe oczywiście pachniała Chanel N ° 5 Parfum.
A wam, która wersja Chanel N ° 5 najbardziej przypadła do gustu?