Świąteczne zapachy w perfumach

Z jakimi zapachami kojarzą nam się święta? Z pewnością pierwszym zapachem, jaki przyjdzie Wam na myśl będzie świeży,  leśny aromat bożonarodzeniowej choinki. Ale to nie jedyny zapach, który urzeka nas w tym czasie.

Święta Bożego Narodzenie pełne są niezapomnianych i unikalnych aromatów, które przywołują miłe i ciepłe wspomnienia. Każdy z nas ma swój zapach świąt. Gdybym teraz 10 osobom zadała pytanie: „Z jakim zapachem kojarzą ci się święta?” z pewnością dostałabym 10 różnych odpowiedzi. Dla jedynych zapach świąt to przede wszystkim zapach świeżej choinki przyniesionej prosto z lasu (a raczej  targu), dla innych to woń cytrusowych owoców, skórki pomarańczy dodawanych do ciast. Niektórym święta kojarzą się z aromatem przypraw, imbiru, cynamonu, siana wkładanego pod obrus albo kadzidła, który unosi się podczas Pasterki. Dziś odkryjemy sekrety kilka świątecznych zapachów, które z powodzeniem wykorzystywane są również w wielu perfumach.

1. Świerk

Świerk, to najpopularniejsze drzewo goszczące w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia. Drzewo z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce jedynym gatunkiem występującym naturalnie jest świerk pospolity. Znajdziemy go głównie w północno-wschodniej części kraju.

spruce-622178_640

Jak pachnie świerk? Intensywnie, balsamicznie żywicznie. W perfumeryjnej branży świerk nie jest dość popularną nutą zapachową, ale od czasu do czasu możemy go znaleźć w znanych i lubianych perfumach. Przemysł perfumarski pozyskuje olejek eteryczny przede wszystkim z gatunków norweskich, które dają lepszą jakość tzw. drzewnej posoki. Olejek pozyskiwany jest za pomocą destylacji parowej, której wynikiem jest 15-20 ml substancji na każdy kilogram igieł i gałęzi.Poza pięknym zapachem,  olejek świerkowy  ma również właściwości lecznicze. Wykorzystywany jest pomocniczo w przeziębieniach i w zwiększaniu odporności.

Zobacz perfumy z nutą świerku

2. Cynamon

Jeden z popularniejszych przypraw stosowanych w świątecznych ciastach, słodkich wypiekach i deserach. Cynamon dodaje również smaku wielu potrawom wytrawnym.  Przyprawiamy nim  ryż, pieczone jabłka czy wino grzane.  Cynamon ma o wiele więcej zalet. Przede wszystkim od wielu wieków uważany jest za skuteczny afrodyzjak (więcej o tym w: Jakie zapachy kuszą i podniecają?),   ale ma również wiele właściwości leczniczych, bakteriobójczych, stymulujących i odprężających.

cinnamon-stick-514243_640

Olejek cynamonowy powstaje w procesie destylacji liście, gałęzi i kory drzewa cynamonowca cejlońskiego z parą wodną. W ten sposób uzyskana substancja posiada gęstą strukturę, słodkawo-korzenny smak oraz silny i ostry aromat. Cynamon ze względu na swój charakterystyczny aromat chętnie jest wykorzystywany w przemyśle perfumiarskim, chociaż jego wykorzystanie objęte jest pewnymi restrykcjami. Wg wytycznych IFRA i perfumiarze nie powinni stosować więcej niż 0.05% owego składnika w końcowym produkcie. Wynika to z tego, że cynamon zwiększa wrażliwości skóry na promienie słoneczne.

Zobacz perfumy z nutą cynamonu. 

3. Mirra

Zapach, który może nie jest typowym zapachem polskich świąt, ale kojarzy się świątecznie głównie za sprawą darów trzech Króli, którzy przybyli do betlejemskiej szopy. W darach przynieśli złoto, kadzidło i mirrę. Czym jest ta tajemnicza mirra? Mirra to wonna żywica, które jest otrzymywana z wielu drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec.

640px-Myrrh

Sama nazwa mirra ma związek z jedną z jej właściwości, a konkretnie ze smakiem. Wywodzi się z języków aramejskiego ܡܪܝܪܐ (murr) i arabskiego مر (mur). Te słowa oznaczają”gorzka”. Mirra jest zatem gorzka, a jak pachnie? Ma aromat drzewny, ciepły, nieco gryzący wielu kojarzy się z zapachem… apteki. W tym miejscu warto zatem nadmienić, że mirra ma wiele właściwości leczniczych, stosowana jest m.in jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Chętnie wykorzystana jest w perfumach, zwłaszcza tych o charakterze orientalnym.

Zobacz perfumy  z nutą mirry