Psychologia zapachu: uwodzicielskie perfumy

Nie trudno zauważyć, że zmysł powonienia ma ogromny wpływ na nasze zainteresowanie otoczeniem. Czasem zapach przywołuje dalekie wspomnienia, z dzieciństwa, innym razem budzi skojarzenia z miejscami, lub konkretnymi osobami. Zapach perfum odgrywa również ogromną rolę w relacjach damsko – męskich. Z jego pomocą możemy uwieść płeć przeciwną, bądź kierowani zmysłem powonienia, skierować swoją uwagę na konkretną osobę. Jak stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym dzięki sile perfum?

Uniwersalne bodźce

Istnieją nuty zapachowe, które sprawiają, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety zyskują na atrakcyjności. Przyczyn należy poszukiwać w obszarze ewolucji człowieka. Funkcjonujemy na zasadzie podobnej, na jakiej żyli ludzie pierwotni – podświadomie szukamy posiłku i staramy się go sobie zapewnić. Stąd instynktowne zainteresowanie zapachami kojarzącymi się z lubianymi smakami, takimi jak gorumand:  wanilia, kawa czekolada, bądź soczyste, dojrzałe nuty owocowe. 

W zapachach damskich oraz męskich występują one w różnych rolach. W tych pierwszych ma za zadanie dodać odrobinę delikatności, z kolei w perfumach przeznaczonych dla kobiet, osładza i równoważy ostre nuty.

Warto zatem przenieść do drogerii nasze kulinarne preferencje. Jeśli coś pachnie „pysznie”, z pewnością przyjemnie będzie się nosić na naszej skórze.

Closeup of a beautiful woman applying perfume

Dla uwodzicielek

Nie bez powodu większość kobiecych zapachów  (ok. 65%) to kompozycje kwiatowe. Ponownie odwołujemy się tu do naszych instynktów. Jesteśmy skonstruowani tak, że reagujemy na znajomą woń. Z kolei kwiaty łączymy z kobiecością i delikatnością. Właśnie dlatego, kwiatowe perfumy uwodzą mężczyzn i przyciągają ich uwagę (i nie tylko zmysł powonienia). Zobacz też: Jakie zapachy kuszą i podniecają

Nie wszystkie kobiety są jednak miłośniczkami takich kompozycji. Mogą nimi zatem spryskać jedynie nadgarstki, bądź zgięcie pod kolanami. Zapach uwalniać się będzie podczas ruchu. Poza tym, warto sięgnąć po zapachy z obszaru unisex, wodne które są bardzo świeże, a przy tym zmysłowe.  Zobacz też: Zapachy, które uwodzą

Męski czar

W przypadku męskich perfum, ich działanie na zmysły kobiet jest bardzo konwencjonalne. Zwykle podoba nam się to, co spodziewamy się poczuć. Prym wśród kobiet wiodą dwa typowe zapachy (i bynajmniej nie jest to kombinacja aromatu piwa i smaru samochodowego). Są to wodne i aromatyczne, pochodzące od przypraw nuty. Znajdziemy je w męskich zapachach, które są najbardziej lubiane wśród kobiet.

Płci pięknej odpowiadają perfumy ciepłe, otulające, sprawiające, że czujemy się zaopiekowane. To sfera najbardziej podstawowych potrzeb, które kobiety pragną w pierwszej kolejności zaspokoić. Jakich nut zatem szukać, gdy wybieramy perfumy dla swojego mężczyzny? Drzewo sandałowe, paczula, przyprawy – one sprawią, że usatysfakcjonowane będą obie strony.
W tym wszystkim pamiętajmy, że zapach jest jednym z elementów, który czyni nas bardziej atrakcyjnym u płci przeciwnej. Jeśli chcemy uwodzić i być uwodzeni, pamiętajmy, że cały nasz wygląd i zachowanie pływają na odbiór naszej osoby. Zapach jest niejako wisienką na torcie, choć często właśnie od tej wisienki zaczynamy.