Perfumy jak u krawca, czyli „na miarę”

Znalezienie perfum, które są doskonale dopasowane, bywa trudne, ale jest do osiągnięcia. Jednak idealna sytuacja to taka, gdy perfumy są unikalne – stworzone i zaprojektowane dla jednej, konkretnej osoby. Taka możliwość istnieje, choć wiąże się z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależna jest od składników, czasu, jaki poświęcono na przygotowanie kompozycji oraz renomy marki. Mówi się, że to perfumy szyte na miarę i jest to znakomite określenie, ponieważ uwzględniają indywidualne potrzeby i naturalny zapach danego klienta.

Kto za tym stoi

Aby tworzyć takie perfumy potrzeba mieć talent i ogromną wiedzę. Mistrzowie perfumiarstwa, nazywani nosami, potrafią rozpoznać kilka tysięcy zapachów oraz wybrać niektóre z nich i skomponować w całość. Perfumy na indywidualne zmówienie tworzone są na podstawie rozmowy i spotkania z klientem i rozpoznania jego naturalnego zapachu, preferencji, potrzeb, cech charakteru, a nawet wspomnień, które bardzo związane są ze zmysłem węchu. Zanim powstanie ostateczny produkt, po konsultacjach z klientem może okazać się, że potrzebne są zmiany i modyfikacje w kompozycji.

scent-1431053_640

Światowi mistrzowie

Wśród sław w branży perfumeryjnej, które tworzą zapachy skrojone na miarę, znajduje się Francis Kurkdjian. Współpracuje on z takimi markami jak Dior, Jean Paul Gautier, czy Yves Saint Laurent. W swoim atelier od 2001 roku tworzy perfumy na zamówienie. Jego klientkami są celebrytki, światowej sławy artystki i kobiety biznesu. Koszt jednej kompozycji zapachowej, zamkniętej we flakonie, waha się w granicach 8000 Euro, co czyni go niedostępnym dla przeciętnej klientki perfumeryjnej sieciówki. Pamiętajmy przy tym, że w tej sytuacji nie płacimy za produkt wystawiony na sprzedaż, a za coś, co jest tworzone, na nasze zamówienie.

zapach

 

Polskie perfumy

Na naszym lokalnym podwórku również mamy możliwość zamówienia perfum na miarę. Takie perfumy na zamówienie oferuje np. Pollena Aroma.
Przygotowanie ich przebiega w kilku etapach. Po wypełnieniu ankiety dotyczącej preferencji zapachowych, klient otrzymuje wacik, który musi nosić pod pachą przez 12 godzin. Nie może w tym czasie używać dezodorantu, ponieważ perfumiarze chcą poznać naturalny zapach danej osoby. Do niego dobierać będą składniki perfum. Dodajmy, że przygotowaniem kompozycji nie zajmuje się jedna osoba. Kilku specjalistów tworzy swoją propozycję zapachu, dzięki czemu klient mam możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego mu wariantu. Wszystkie te prace zajmują kilka miesięcy, a cena produktu to kwota zaczynająca się od 3-4 tysięcy złotych. W porównaniu z cenami regularnych perfum to bardzo wysoka kwota, ale całkowicie uzasadniona. Klient otrzymuje ponadto gwarancję, że kompozycja stworzona dla niego nie zostanie udostępniona komuś innemu.