Jakie są najdroższe składniki perfum?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedne perfumy kosztują 100 zł, a inne 500 zł? Od czego zależy ich cena? To, ile zapłacimy za dany flakonik, jest wypadkową kilku rzeczy. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na cenę jest ilość i wartość naturalnych składników wykorzystanych w danej kompozycji.

Ilość składników wykorzystywanych w kompozycjach zapachowych jest niezliczona. Niektóre z nich są dość tanie w produkcji, inne wręcz przeciwnie. Oto trzy najdroższe składniki zapachowe. Zobaczcie dlaczego są tak cenne.

 

 

1. AGAR lub OUD lub AOUD (fr. bois d’agar)

Pozyskiwany jest z drzewa Aquilaria, które porasta tereny południowej i południowo-wschodniej Azji. Oud wytwarzany jest z żywicy drzewa. Dlaczego jest taki drogi? Ponieważ trudno go pozyskać. Żywica wydzielana jest  tylko i wyłącznie w przypadku, gdy roślina zostanie zainfekowana specjalnym gatunkiem pleśni. Z tego powodu olej agarowy jest jednym z najdroższych z składników perfum. Czasami nazywany jest płynnym złotem, bo jego wartość szacuje się na ok. 1,5 wartości złota.

Jakie perfumy zawierają agar?

Amouage Epic Women Edp

Amouage-Epic-Women

Nuty zapachowe
Nuta głowy: kmin, różowe liście laurowe, cynamon.
Nuta serca: róża damasceńska, bodziszek, jaśmin, herbata.
Nuta bazy: ambra, piżmo, kadzidło, oud, drzewo sandałowe, drzewo gwajakowe, paczula, wanilia, irys.

Kup odlewkę perfum

Zobacz inne perfumy z agarem

2. AMBRA (fr. ambre)

Na początku 2013 roku pewien Brytyjczyk podczas spaceru na plaży znalazł pokaźną szaro –żółtą bryłę, która w dotyku przypominała wosk. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że ta brzydko pachnąca sybstancja jest warta aż 50 tys euro! Znalazł ambrę. A czym jest ta ambra?

Ambra postaje w jelitach kaszalotów i jest substancją chroniącą wieloryby przed ostrymi dziobami trawionych kałamarnic. Co pewien czas wieloryb wydala ambrę, która potem często wyrzucana jest na brzeg. Najwięcej tej substancji znajduje się na plażach Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Woskowata wydzielina podawana jest specjalnej obróbce, która trwa nawet kilka miesięcy. A jak pachnie? Jak woń końskiego potu a domieszką owoców morza. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, prawda?:) A jednak ambra jest ważnym składnikiem perfum. Wykorzystuje się ją często do utrwalania zapachów. To drogi składnik,1 gram tej substancji może kosztować nawet 90 dolarów! Z tego powodu stosowana jest tylko w najdroższych kompozycjach.

Jakie perfumy zawierają ambrę?

Dkny Donna Karan Be Delicious Edp

9832_250 (1)

 

Nuty zapachowe
Nuta głowy: grejpfrut, ogórek, magnolia.
Nuta serca: jabłko, tuberoza, konwalia, róża, fiołek.
Nuta bazy: biała ambra, drewno sandałowe.

Kup odlewkę perfum

 

Zobacz inne perfumy z ambrą

 

 

3. IRYS lub KOSACIEC (fr. iris)

Co ciekawe, olejek irysowy wytwarza się w procesie  destylacji kłączy (a nie kwiatów) rośliny. Pozyskanie olejku jest czasochłonne i w związku z tym dość kosztowne. Aby wyprodukować 100 gram substancji potrzeba ok 40 ton kłączy a cały proces pozyskiwania trwa ok. 2 lata. Z tego powodu absolut z irysa uznaje się za najdroższy składnik perfum i wykorzystywany jest tylko w tych najbardziej ekskluzywnych perfumach.

 

Jakie perfumy zawierają irysa?

Ermenegildo Zegna Zegna Intenso Edt

Ermenegildo Zegna Zegna Intenso
Nuty zapachowe
Nuta głowy: mandarynka i cytryna.
Nuta serca: kardamon, różowy pieprz i irys.
Nuta bazy: ambra, wetiwer i drzewo cedrowe.

Kup odlewkę perfum

 

Zobacz inne perfumy z irysem