Wielu nowych klientów naszej perfumerii ma obawy związane z trwałością odlewanych perfum. Pytają się, czy perfumy, które nie są zapakowane w fabryczne flakoniki, będą długo utrzymywać się na skórze. Prawda jest taka, że trwałość odlewek perfum w dużym stopniu zależy o tego, jak o nie dbacie. Oto kilka zasad, jakie należy przestrzegać po zakupie odlewki perfum w naszym sklepie.
Odlewki perfum mają takie same właściwości i czas ważności jak perfumy we flakonie fabrycznym. Z tego względu przechowywanie fiolki z perfumami będzie rządziło się zbliżonymi zasadami, co perfum w dużym opakowaniu. Poniżej kilka wskazówek. Zobacz też: Jak przechowywać perfumy?
1. Chronimy przed światłem
Jak doskonale zdajecie sobie sprawę, perfumy narażone na działanie światła szybciej tracą swoje właściwości i zapachowe. Najlepiej byłoby zatem trzymać dodatkowo flakoniki w opakowaniach tekturowych ( np. tych, w których je kupiliśmy) lub w specjalnych pojemnikach. Identyczna zasada dotyczy większości fiolek z odlewanymi perfumami, jakie możecie zakupić w naszym sklepie. Dlaczego większości a nie wszystkich?
W naszym asortymencie znajdują się dwa typy pojemników na odlewane perfumy: fiolki szklane oraz perfumetki ozdobne.
Te pierwsze to, jak sama nazwa wskazuje, fiolki z białego szkła zaopatrzone w atomizer. Drugie to szklane fiolki, które dodatkowo są umieszczone w pojemnik ozdobny, wykonany z tworzywa sztucznego.
Jeżeli kupicie zapach tylko w szklanej fiolce, z oczywistych przyczyn, musicie zadbać o właściwe jego przechowywanie. Kompozycja zapachowa jest w przeźroczystej fiolce a przez szkło dociera światło dnia. Z tego też powodu szklane fiolki z odlewkami perfum najlepiej trzymać w pojemniku, pudełku lub kosmetyczce przeznaczonej tylko i wyłącznie do tego celu. I szczelnie zamykać. Tak, aby nie narażać kompozycji na utratę właściwości i trwałości. Możecie takie pudełko wykonać własnoręcznie lub kupić.
Jeżeli zdecydujecie się na zakup fiolki w ozdobnym opakowaniu, kwestię ochrony przed światłem macie „ z głowy”. Tego typu opakowania nie przepuszczają światła i spokojnie możecie je trzymać na wierzchu, ale z odpowiednimi środkami ostrożności.
2. Temperatura ma znaczenie
Perfumetki muszą być trzymane w odpowiedniej temperaturze, która dla większości kompozycji zapachowych wynosi ok. 16 stopni. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że w naszych mieszkaniach temperatura zazwyczaj ma 3-4 stopnie więcej. Dlatego znajdźcie po prostu najzimniejsze miejsce w domu. Oddalone od kratek wentylacyjnych i grzejników. Temperatura dla perfumetek musi być stała, wówczas mamy pewność, że związki chemiczne zawarte w perfumach będą w dobrej kondycji przez długi czas.
3. Unikaj wilgoci
Na trwałość zapachu duży wpływ ma również stopień wilgotności powietrza. Większość z Was zapewne trzyma perfum i odlewki perfum w łazience. A to poważny błąd. Nadmiar wilgoci może zaszkodzić kompozycji zapachowej. Perfumetki i fiolki najlepiej przechowywać w suchym pomieszczeniu, np. w sypialni.
4. Nie otwieraj i nie wstrząsaj.
Po napełnieniu fiolki w sklepie zamykamy ją szczelnie, aby ochronić perfumy przed wpływem warunków atmosferycznych. Fiolki zaopatrzone są w atomizer, co minimalizuje ryzyko zepsucia się kompozycji i ułatwia nakładanie zapachu na ciało. Odlewki od nas otrzymane są od razu gotowe do użycia. W żadnym wypadku nie odkręcajcie atomizera, dopóki nie wykorzystacie całej zawartości. W innym przypadku narazicie kompozycję zapachową na wywietrzenie i utratę właściwości zapachowych. W przypadku perfumetek ozdobnych możecie taką fiolka ponownie napełnić i korzystać z praktycznego opakowania wielokrotnie. Zobacz: Jak zrobić odlewkę perfum?
Jak widzisz przechowywanie i utrzymanie odlewek nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że będziecie przestrzegać tych zasad a zapachy od nas otrzymane będą długo trzymać się na skórze. Tak samo jak perfumy w fabrycznych flakonikach.