Jak nosić perfumy w lecie?

Ktoś trafnie powiedział, że perfum się nie używa, ale się je nosi. Perfumy w lecie, kiedy z wiadomych względów liczba ubrań,  jaką  masz na sobie,  jest dość ograniczona,  są zatem dodatkiem, który wpływa na twój image. Jak je nosić, aby utrzymywały się na ciele dłużej i były idealnym uzupełnieniem skąpej garderoby?

Oto kilka wskazówek dotyczących  wyboru i noszenia perfum w lecie.

 1. Wybierz odpowiednie  nuty zapachowe

W lecie  kompozycje zapachowa na ciele zachowują  się zupełnie inaczej niż  w chłodniejsze dni.  Ciepłota naszego ciała sprawia, że tzw. nuty głowy, czyli te, które otwierają kompozycję,  szybciej ulatniają się ze skóry. Wpływa na to m.in. ciepło i wilgotność powietrza.  Nuty serca, które stanowią istotę perfum,   pojawiają się dopiero po 10-30 minutach. Tymi, które utrzymywać się na ciele będą najdłużej są  nuty bazy.  Z tego powodu przy wybieraniu zapachów na lato warto zwracać uwagę na akordy zapachowe, jakie  znajdują się w sercu i bazie zapachu. Na przykład na lato  wybrać  wodę perfumowaną z  nutami cytrusami i  akordami kwiatowymi.

W lecie warto też postawić na kompozycje,  które mają działanie orzeźwiające. A zatem preferujemy zapachy z nutami cytrusów, kwiatów (zwłaszcza białych)  i wszystkie rodzaje jagód, owoców tropikalnych, mięty i rozmarynu.

Przykładowe perfumy  idealne na lato:

 • Guarlain Aqua Allegoria  LYS SOLEIA
 • Guarlain Aqua Allegoria LIMON VERDE EDT
 • Dolce&Gabbana Light Blue

Guerlain Aqua Allegoria Lys Soleia Edt

 1. Lżejsze wersje

W  gorące dni może być ciężko nosić  intensywne i mocne perfumy. Nie pryskaj się  zatem kompozycjami o stężeniach  perfum lub ekstraktów zapachowych (Extraits), które zawierają najwyższe nasycenie związków aromatycznych.  O tej porze roku   najlepsza będzie  woda perfumowana lub woda toaletowa. Jeśli masz swój ulubiony zapach,   to na lato wybieraj wersję, która jest co najmniej jeden poziom  lżejsza niż ta, jaką zwykle nosisz na co dzień.

 

 1. Odpowiednio nakładaj perfumy

Jak wspomniałam wcześniej w lecie  zapach szybciej ulatnia się z naszej skóry. Z tego powodu warto wykorzystać kilka trików,  które pozwolą na zachowanie zapachu na dłużej.  Jeżeli chcesz przedłużyć  trwałość zapachu to w lecie:

 • Spryskuj swoim ulubionym zapachem podszewkę  lub wewnętrzny brzeg stroju. Tkanina zachowa  zapach perfum na dłużej.
 • Nanoś perfumy na świeżo umyte włosy. Włosy  doskonale  trzymają zapach i są doskonałym jego nośnikiem.
 • Zainwestuj w produkty komplementarne  takie jak balsam do ciała o zapachu  wybranych perfum i stosuj go  przed perfumami.  Wówczas wzmocnisz intensywność zapachu.

Calvin-Klein-Eternity-Summer-limited-edition-2015-man-and-woman-with-background-AED-270-AED-310

 1. Postaw na wersje letnie

Wiele firmy perfumeryjnym  wydaje letnie edycje swych kultowych zapachów. Warto zwrócić uwagę na pozycje perfumiarzy,  ponieważ są  to zazwyczaj produkty  przygotowane specjalnie z myślą o gorących  dniach.  Oczywiście zazwyczaj  letnie wersje niewiele mają wspólnego  a oryginałami, ale  być może, który z nich przypadnie Ci do gustu.

Przykładowe wersje letnie zapachów:

 • Calvin Klein ETERNITY Summer 2015 EDP
 • Calvin Klein CK ONE Summer  2015R EDT
 • ISSEY MIYAKE L’EAU D’ISSEY Summer 2015 EDT

Więcej letnich edycji perfum 

 

Perfumy w lecie  mają przede wszystkim dawać Ci  odświeżenie i uczucie komfortu przez cały, niekiedy bardzo  upalny dzień. Wybierze je rozsądnie!