Dlaczego ludzie używają perfum?

Jest nam wiadome, że od najdawniejszych czasów ludzie otaczali się zapachami i sięgali po olejki zapachowe, perfumy i wszelkie aromaty. Czujemy taką potrzebę, więc otaczamy się pachnącymi rzeczami i potrzebujemy przyjemnych woni. Zapachowe świeczki, odświeżacze powietrza, auta, aromatyczne kosmetyki do kąpieli (i nie tylko) i wreszcie perfumy. Fakt, iż sięgamy po flakon z zapachem i spryskujemy się nim ma wiele źródeł.

 

 

Dlaczego stosujemy perfumy?

Za główny powód można podać po prostu chęć bycia zadowolonym i szczęśliwym. Z czego to poczucie wypływa? Przede wszystkim jest to obecność feromonów, podkreślenie zapachem swojej indywidualności, przywoływane wspomnienia oraz wrażenie ucieczki. Warto pokrótce przyjrzeć się temu, co tak ulotne, a w tak znakomity sposób steruje nami i naszym samopoczuciem.

Indywidualność

To zapewne główny powód, dla którego sięgamy po perfumy. Oferta perfumeryjna jest tak bogata, że właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie, co będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom i stylowi. W dodatku korzystając z kilku flakonów, możemy zmieniać zapach w zależności od nastroju, ubioru, czy sytuacji. Poczucie, że nasz zapach jest zawsze do nas dopasowany daje poczucie większej wartości i pewności siebie.

Feromony

Są one wytwarzane podobnie jak hormony i związane są z naszymi potrzebami seksualnymi. Działają w tej sferze stymulująco. Niektóre perfumy zawierają substancje podobne do tych, które nasz organizm wydziela naturalnie. Coraz dłuższa jest lista feromonów, które wywołują pobudzenie seksualne, zwłaszcza u mężczyzn. Kobieta, która spryska się takim zapachem, staje się dla mężczyzn bardziej pociągająca i atrakcyjna, co przekłada się bezpośrednio na jej samoocenę i dobre samopoczucie.

Testowanie perfum, perfumeria

Wspomnienia

Pamięć jest silnie związana z odczuwaniem zapachów. Częste jest odnoszenie znajomych woni do czasów dzieciństwa, z którymi je kojarzymy. Zwłaszcza zapachy związane z jedzeniem – czekolada, świeżo upieczony chleb, owoce pobudzają intensywnie nasze zmysły i przywołują wspomnienia. Dlatego właśnie czasem szukamy takich nut w kosmetykach i perfumach. Czasami zapachy, które działają na naszą pamięć są dość abstrakcyjne – mokry asfalt po deszczu, las, podróż. Sięgamy zatem po perfumy, dlatego, że pewne zapachy pragniemy nosić, gdyż wspomnienia, które wywołują są bardzo przyjemne.

Ucieczka

Potrzeba oderwania się od rzeczywistości jest wspólna wszystkim, niezależnie od płci, wieku i stylu życia. Różni nas to, w jaki sposób ją realizujemy. Jednym z najprostszych sposobów jest kąpiel lub prysznic z aromatycznymi kosmetykami. To zamykanie się na chwilę w strefie komfortu i poddawanie się odpoczynkowi, w odcięciu od otoczenia. Przyjemne zapachy działają relaksująco, tworząc przestrzeń do regeneracji ciała i zmysłów.

 

Podsumowując, nie trudno zauważyć, że sięgamy po zapachy z prostego powodu – aby poczuć się dobrze (albo – lepiej). Pragniemy podkreślić swoją indywidualność, z pomocą feromonów zwiększyć atrakcyjność dla płci przeciwnej, pobudzić pozytywne wspomnienia i zrelaksować. Realizujemy to zarówno wykorzystując perfumy, jak i aromatyzowane kosmetyki, które stosujemy przy pielęgnacji ciała. To dowód również na to, jak bardzo ważnym zmysłem jest zmysł węchu i jak bardzo wpływamy na nasze samopoczucie i codzienne życie po prostu sięgając po odpowiedni flakon z półki.