Czym tak naprawdę jest layering?

Layering to nie tylko skuteczna technika nakładania perfum, które nie tylko polega na przedłużeniu trwałości ulubionego zapachu. Layering to również sztuka mieszania perfum na ciele.

Layering rozumiany  jest w dwojaki sposób. Wielu wielbicieli i producentów perfum definiuje layering jako nakładanie warstw przy użyciu więcej niż jednej formy tego samego zapachu. Innymi słowy, jeżeli kupiłaś już perfumy CHANEL Chance, to aby wzmocnić siłę ich oddziaływania, powinnaś dodatkowo w codziennej pielęgnacji stosować balsam do ciała czy żel pod prysznic z tej samej linii,  dedykowany do tych  perfum. Wówczas zapach będzie wyczuwalny na całym twoim ciele.

Ale istnieje jeszcze drugi wariant layeringu, znacznie bardziej interesujący…

Layering w tej  bardziej zaawansowanej formie oznacza bowiem coś bardziej kreatywnego. Polega na stosowaniu więcej niż jednej warstwy perfum w tym samym czasie po to, aby uzyskać zupełnie nową kompozycję. Musicie przyznać, że taka interpretacja zmienia całkowicie podeście do techniki layeringu. Podczas layeringu nie tylko aplikujemy na swoje ciało poszczególne warstwy perfum, ale aktywnie uczestniczymy w kreowaniu nowego zapachu. To dość trudne zadanie, ale i pobudzające nasze zmysły.

 

perfume-791698_1280
Layering kreatywny na początku może sprawiać trudności, ale…Być może stanie się Waszą ulubioną techniką nakładania perfum?

Oto kilka rad dla początkujących.

1. Zacznij od czegoś prostego

Idealne do layeringu są kompozycje składające się z jednej lub dwóch wiodących nut zapachowych. Dobrym przykładem takiej linii perfum jest seria Gucci Flora Garden. Każdy flakonik z perfum  należących do tej linii poświęcony jest jednemu kwiatowi (m.in. tuberoza, gardenia, magnolia). Dobre do layeringu są również perfumy zawierające przewodnie nuty wanilii, bursztynu czy zapachy kokosowe, ponieważ te akordy znakomicie współgrają ze wszystkimi innymi zapachami.

2. Trzymaj się jednej rodziny zapachowej

Przy zakupie  produktów komplementarnych takich jak żel pod prysznic czy balsam do ciała, wybierz produkty z tej samej rodziny zapachowej. Na przykład:  jeżeli nosisz zapach gourmand, wybierz balsam do ciała i żel pod prysznic dla smakoszy. Taka sama zasada dotyczy innych rodzin zapachowych. Perfumy kwiatowe zestawiaj z kwiatowymi balsamami, owocowe z owocowym żelami pod prysznic itp.

3. Utrzymuj skórę nawilżoną

Nawilżanie (natłuszczanie) skóry jest niezwykle ważne przy layeringu. Im bardziej nawilżona jest twoja skóra, tym dłużej trwać będzie nia niej zapach. Dobrze natłuszczona skóra powstrzymuje cząsteczki zapachowe od parowania.

4. Eksperymentuj z miejscami aplikacji

W tradycyjnym  podejściu perfumy aplikuje się w mocne punkty ciała takie jak łokieć, szyja czy nadgarstek. Ale layering nie jest tradycyjnym podejściem do nakładania perfum, dlatego warto wyjść poza schematy. Dobrym pomysłem jest spryskanie zapachem włosów czy wewnętrznej części ramion.

5. Odczekaj godzinę

Dlaczego godzinę? Bo dopiero o tym czasie nałożone zapachy zmieszają się z zapachem twoich feromonów i będziesz w stanie ocenić efekt layeringu. A najlepiej, niech ktoś inny niech oceni efekt. 😉