Ludzie stosują perfumy już od tysiącleci. Potwierdzają to wykopaliska i historyczne kroniki. Czy wiecie, co znajdowało się w składzie pierwszych perfum? Kim był pierwszy znany z imienia perfumiarz? Jakim zapachem skrapiała się Kleopatra najchętniej? Poznajcie kilka ciekawostek o perfumach.
1. Pierwsze perfumy były stosowne już przez starożytnych Egipcjan. W Egipcie perfumy miały nieco inne zastosowanie niż dziś. Wykorzystywano je tylko podczas obrzędów religijnych odprawianych na cześć bogów lub faraonów. Egipcjanie również jako pierwsi wpadli na pomysł, żeby przechowywać perfumy w szklanych pojemnikach. Zobacz więcej => Kto pierwszy użył szklanych pojemników do przechowywania perfum?
2. Najstarsze perfumy odkryto w królewskim grobowcu w Abydos. Pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e. Z analizy chemicznej wynika, że staroegipskie perfumy były sporządzane na bazie tłuszczu zwierzęcego i żywicy. Przewodnimi akordami egipskich wonności był cynamonu, cytryna i żywica.
3. Pierwszym znanym z imienia w świecie perfumiarzem była… kobieta. Chemiczka z Mezopotamii o imieniu Tapputi, znana także jako Tapputi-Butt. Pojawia się na babilońskich tabliczkach datowanych na ok. 1200 p.n.e. Taputtti przygotowywała wonności na bazie olejków i kwiatów oraz takich składników jak tatarak, cibora i mirra.
4. Ślady fabryki perfum sprzed co najmniej 4000 lat zostały niedawno znalezione podczas wykopalisk w północno-zachodniej części Cypru, a dokładnie koło Pyrgos-Mavroraki. Badacze na podstawie znalezisk ustalili, że produkowano tam co najmniej 10 różnych mieszanin. W cypryjskich perfumach dominowały zapachy piżma, drzewa laurowego, mirtu, anyżu i żywicy sosnowej.
5. Kleopatra uznawana jest za wielką miłośniczkę perfum. Uwielbiała nacierać swoje ciało wonnościami i wykorzystywała je do uwodzenia swoich kochanków, m.in. Juliusza Cezara. Zamiłowanie do zapachów było tak duże, że nawet podczas podróży perfumowała żagle statku. Jak pachniała? Podobno była fanką olejku cedrowego, a w jej perfumach znajdowały się również takie zapachy jak: cynamon, migdały, mirra i drzewo sandałowe.
6. Napoleon Bonaparte uwielbiał perfumy i wszelkiego typy zabiegi higieniczne. Podobno często stosował wodę fiołkową a miesięcznie zużywał sześćdziesiąt butelek jaśminowego ekstraktu. W jednym z listów, w którym informował kochankę Józefinę o swoim przyjeździe, poprosił ją również o to, żeby się nie myła, bo….ceni sobie jej naturalny zapach.
7. Przed wiekami perfumy był czasami stosowane również jako…. napoje lecznicze. Jak zapewne wiecie, pierwsze europejskie perfumy przygotowane na bazie alkoholu „Woda Królowej Węgier”, pochodzą z XIV wieku. Perfumy były stosowane nie tylko na zewnątrz, ale również jako środek leczniczy „ do wewnątrz” czyli do picia. Kronikarze tamtych czasów poświadczają, że dzięki stosowaniu tej mieszaniny Elżbieta Królowa Węgier wyglądała o 20-30 lat młodziej. Dziś tego typu praktyki (picie perfum), byłyby bardzo kosztowne (zważywszy na ceny dzisiejszych perfum). Dowiedz się więcej o Wodzie Królowej Węgier