Czym jest factice perfum?

Factice (factis, faktis) to, krótko mówiąc, atrapa perfum. Pełni funkcję dekoracyjną (np. w sklepowej witrynie), zwykle jest większy od standardowego flakonika. Nazwa wzięła się od francuskiego słowa factice, które oznacza sztuczność, coś podrobionego, nienaturalnego.

Oglądając filmy reklamujące perfumy, zdjęcia promocyjne w magazynach, czy wystawy w witrynach perfumerii widzimy często nienaturalnie duże flakony. Zapewne niejednej z nas przemknęło przez myśl pytanie, czy korzystanie z takich perfum jest wygodne? A może chciałybyśmy mieć u siebie w domu taką ozdobę? Warto zatem powiedzieć o tym, że te ogromne flakony to tak naprawdę factice perfum – czyli atrapy.\

Co to jest?

Factice parfum są dużą wersją flakonów, które występują na rynku w standardowych rozmiarach. Mają ten sam kształt, etykietkę, kolory, z tą różnicą, że w środku nie znajdują się prawdziwe perfumy, a jedynie barwiony płyn, który ma wyglądać tak jak oryginalna zawartość. Zdarza się, że ze względu na aktualne potrzeby, faktisy są rozmiaru dokładnie takiego jak oryginalne produkty.

l-rhszlDeos9LudI3o

fcfef6a1c6493ed608f9715429df100d

Tom-Ford-Neroli-Portofino

Do czego są wykorzystywane?

Atrapy perfum wykorzystywane są zazwyczaj podczas produkcji reklamowych. Do spotów telewizyjnych, adwertoriali i materiałów wykorzystywanych przy promocji danego zapachu. Duże flakony nie wchodzą do produkcji, ponieważ są niepraktyczne, jednak reklama rządzi się swoimi prawami. Factice perfum prezentują się spektakularnie, przyciągają wzrok potencjalnych klientów, gdy znajdują się w witrynie perfumerii i mogą być fantastyczną dekoracją. Warto przy tym wspomnieć, że kilka marek ma w swojej ofercie również duże flakony, o pojemności do 1 litra, jednak flakony factice parfum mogą być o wiele większe.

Oryginalna ozdoba

Niejedna fashionistka marzy o tym by posiadać faktisy ulubionych perfum na własność. W ostatnich latach bardzo modne stały się wnętrza z elementami stylu glamour, w których eksponuje się produkty ekskluzywnych marek. Taki duży flakon, mimo iż w środku nie ma prawdziwych perfum, może być piękną dekoracją, zwłaszcza gdy jest elementem większej kompozycji. Na popularnych platformach sprzedażowych pojawiają się oferty takich flakonów, można więc kupić tego typu ozdobę do swojego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawierają one prawdziwego zapachu, a są jedynie doskonałą kopią wizualną oryginału.