10 ciekawych faktów o zapachu i węchu

Zmysł węchu towarzyszy nam cały czas w codziennym życiu, jednak nie doceniamy go tak jak na przykład wzroku. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duże ma znaczenie i jak wiele zależy od naszego postrzegania zapachów, które przecież cały czas na nas oddziałują. Przedstawiamy zatem 10 ciekawostek na temat zmysłu węchu.

  1. Zazwyczaj kobiety silniej odczuwają zapachy niż mężczyźni. To dlatego szybciej niż partner poczują, że obiad się przypala, albo że coś zepsuło się w lodówce.
  2. Dziwne zachcianki żywieniowe, które mają kobiety w ciąży mogą być spowodowane zmienionym odczuwaniem zapachu. W tym stanie zmysł węchu jest nadwrażliwy, a co za tym idzie – odczuwanie zapachów jest zaburzone. Stąd właśnie wynikają nagłe zachcianki na kiszone ogórki, albo lody. Czasem nawet na lody z ogórkami… Również z tego samego powodu niektóre kobiety, będąc w ciąży nie tolerują zapachów, które wcześniej im nie przeszkadzały, np. parzonej kawy, czy perfum męża.adult-19033_640
  3. Wszyscy ludzie odczuwają zapachy w inny sposób, dlatego też niektórych zapachów po prostu nie czujemy, nasz zmysł węchu je „ignoruje”. Czasem też czujemy coś zupełnie innego, niż osoba, która z nami przebywa.
  4. Również z subiektywnym odczuwaniem zapachów wiąże się fakt, iż mogą one przywoływać wspomnienia. Co ciekawe, większość z nich pochodzi z naszego początkowego okresu życia – do 10 lat. To różni zmysł węchu od innych zmysłów, gdyż na przykład doświadczenia wizualne lepiej pamiętamy z późniejszych okresów życia.
  5. Prawdą jest, że nosem można wyczuć emocje, takie jak na przykład strach. Jeśli z kolei jesteśmy z kimś bliskim naszemu sercu, możemy poczuć zapach szczęścia tej osoby, bądź seksualne podniecenie.
  6. Co ciekawe, mężczyzna jest w stanie wyczuć, kiedy kobieta jest w fazie owulacji. Ponadto wyczuwamy, czy ktoś ma MHC (główny układ zgodności tkankowej) kompatybilny z naszym. Jaki jest tego powód? Potomstwo osób o układach znacznie różniących się od siebie ma odporniejszy system immunologiczny. Zostaliśmy zatem wyposażeni przez naturę w narzędzia pozwalające na uzyskanie jak najzdrowszego i najsilniejszego potomstwa.Closeup of a beautiful woman applying perfume
  7. Zapachy wpływają na poprawę humoru. Powąchanie ulubionych perfum może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Warto więc wykorzystywać ulubione zapachy w swoim otoczeniu – perfumy, świece zapachowe, świeże kwiaty etc.
  8. To nie nos, jak mogłoby się wydawać, odczuwa zapachy, a mózg. W nosie znajdują się receptory, jednak sygnały przez nie przesyłane, trafiają do mózgu i to tam „tworzy się” zapach.
  9. Człowiek posiada około 400 czynnych genów kodujących receptory węchowe. Dla porównania – myszy posiadają ich około 1300.
  10. Wydaje nam się, że istnieje nieskończona ilość zapachów, jednak naukowcy stawiają hipotezę, że tak naprawdę można wyróżnić siedem podstawowych zapachów: kwiatowy, ostry, miętowy, stęchły, zgniły, kamforowy (jak zapach przeciw molom), eteryczny (tak pachną żele do czyszczenia na sucho). Wszystkie pozostałe zapachy, które odczuwamy, miałyby być jedynie wersją, czy też odmianą tych podstawowych.