Zapachy aldehydowe

Swoją popularność zawdzięczają Chanel nr 5 oraz… Marylin Monroe. Czym są w istocie? W jakich perfumach są wykorzystywane?


Aldehydy czyli co?

Zaczniemy od mini lekcji chemii.  Aldehydy są związkami organicznymi, które w swoim składzie mają grupę aldehydową (stąd ich nazwa).  Grupa aldehydowa (lub karbonylowa,  jak kto woli) to po prostu (C=O) połączone z jednym (-CHO) lub dwoma (CH2O) atomami wodoru. Aldehydy charakteryzują się m.in specyficznymi aromatami. Pachną różnie w zależności do składu  związku. Rozpiętość jest ogromna –  od aldehydów o zapachu formaliny do woni fiołków i bzu.

 

Co aldehydy mają wspólnego z perfumami?

A mają i to bardzo wiele.
Kiedy myślimy o aldehydach, to od razu na myśl przychodzi nam na myśl oczywiście kultowy Chanel N ° 5. Ulubione perfumy Marylin Monroe, którym aldehydy zawdzięczają swoją niezwykłą popularność (a może jest odwrotnie?). Ciekawostką jest fakt, że Chanel nr 5 nie były pierwszą kompozycją zapachową, w której wykorzystano aldehydy. Już w 1906 roku pojawiły się na rynku perfumy z aldehydem (anyżowym) w składzie. Były to Apres L’ Ondee marki Guerlain. Chanel nr 5 opracowane przez Ernesta Beaux w 1921 roku, uważane są jednak za pierwszy nowoczesny zapach aldehydowy. I tak już zostanie.

Chanel N° 5 advert, Brad Pitt

W Chanel nr 5 wykorzystano aldehydy alifatyczne (C10 , C11 i C12 ), które razem stworzyły kompozycję cytrusowo kwiatowy z wyraźnym kremowym aromatem.

Związki aldehydowe stosowane są w przemyśle perfumeryjnym bardzo często. W praktyce obecnie większość zapachów zawiera jakiś rodzaj aldehydu.

Jak pachną aldehydy?

Perfumy stworzone za pomocą aldehydów mają nuty kwiatowe, owocowe lub cytrusowe. Najczęściej stosowane są aldehydy C7 (ziołowy aromat ) , C8 (zbliżony do pomarańczowego) , C9 (zapach róż) , C10 (zapach skórki pomarańczy ) , aldehyd C 10  (zapach cytryny) , C11 (czyste, zielone liściaste) , C12 (zapach bzu i fiołków ) , C13 (woskowy , z nutą grejpfruta ) i C14 (zbliżony do zapachu brzoskwini) .

Zapachy aldehydowe

Jakie perfumy?

Na rynku w tym momencie dostępnych jest wiele perfum zawierających w sobie aldehydy. Do popularnych zapachów aldehydowych należą kultowy Chanel nr 5 oraz nr 22 a także Elizabeth Taylor White Diamonds, Yves Saint Laurent Rive Gauche Women,  Estee Lauder White Linen, Nina Ricci Fleur De Fleurs a z męskich m.in Chanel Allure Homme Sport czy Loewe Solo. Wszystkie z nich dostępne są oczywiście w naszym sklepie. Możecie na własnej skórze przetestować  jak pachną kompozycje aldehydowe.

A może macie  już  ulubione perfumy z aldehydami?

7 komentarze

  1. Z wymienionych w artykule perfum przekonały mnie jak na razie Estee Lauder White Linen o cudownym zapachu białych kwiatów i Nina Ricci Fleur De Fleurs. Niestety Chanel nr 5 nie są dla mnie 😉

  2. Skusiłam się przetestować niemalże wszystkie z wymienionych zapachów i zdecydowanie najbardziej do gustu przypadł mi Elizabeth Taylor White Diamonds <3

  3. Yves Saint Laurent Rive Gauche Women, Estee Lauder White Linen ładne, Chanel nie podobają mi się.

  4. Zapachy aldehydowe to kompletnie nie moja bajka. Być moze przekonam się do nich za dobrych kilkanaście lat 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*