Zapachy aldehydowe

Swoją popularność zawdzięczają Chanel nr 5 oraz… Marylin Monroe. Czym są w istocie? W jakich perfumach są wykorzystywane?


Aldehydy czyli co?

Zaczniemy od mini lekcji chemii.  Aldehydy są związkami organicznymi, które w swoim składzie mają grupę aldehydową (stąd ich nazwa).  Grupa aldehydowa (lub karbonylowa,  jak kto woli) to po prostu (C=O) połączone z jednym (-CHO) lub dwoma (CH2O) atomami wodoru. Aldehydy charakteryzują się m.in specyficznymi aromatami. Pachną różnie w zależności do składu  związku. Rozpiętość jest ogromna –  od aldehydów o zapachu formaliny do woni fiołków i bzu.

 

Co aldehydy mają wspólnego z perfumami?

A mają i to bardzo wiele.
Kiedy myślimy o aldehydach, to od razu na myśl przychodzi nam na myśl oczywiście kultowy Chanel N ° 5. Ulubione perfumy Marylin Monroe, którym aldehydy zawdzięczają swoją niezwykłą popularność (a może jest odwrotnie?). Ciekawostką jest fakt, że Chanel nr 5 nie były pierwszą kompozycją zapachową, w której wykorzystano aldehydy. Już w 1906 roku pojawiły się na rynku perfumy z aldehydem (anyżowym) w składzie. Były to Apres L’ Ondee marki Guerlain. Chanel nr 5 opracowane przez Ernesta Beaux w 1921 roku, uważane są jednak za pierwszy nowoczesny zapach aldehydowy. I tak już zostanie.

Chanel N° 5 advert, Brad Pitt

W Chanel nr 5 wykorzystano aldehydy alifatyczne (C10 , C11 i C12 ), które razem stworzyły kompozycję cytrusowo kwiatowy z wyraźnym kremowym aromatem.

Związki aldehydowe stosowane są w przemyśle perfumeryjnym bardzo często. W praktyce obecnie większość zapachów zawiera jakiś rodzaj aldehydu.

Jak pachną aldehydy?

Perfumy stworzone za pomocą aldehydów mają nuty kwiatowe, owocowe lub cytrusowe. Najczęściej stosowane są aldehydy C7 (ziołowy aromat ) , C8 (zbliżony do pomarańczowego) , C9 (zapach róż) , C10 (zapach skórki pomarańczy ) , aldehyd C 10  (zapach cytryny) , C11 (czyste, zielone liściaste) , C12 (zapach bzu i fiołków ) , C13 (woskowy , z nutą grejpfruta ) i C14 (zbliżony do zapachu brzoskwini) .

Zapachy aldehydowe

Jakie perfumy?

Na rynku w tym momencie dostępnych jest wiele perfum zawierających w sobie aldehydy. Do popularnych zapachów aldehydowych należą kultowy Chanel nr 5 oraz nr 22 a także Elizabeth Taylor White Diamonds, Yves Saint Laurent Rive Gauche Women,  Estee Lauder White Linen, Nina Ricci Fleur De Fleurs a z męskich m.in Chanel Allure Homme Sport czy Loewe Solo. Wszystkie z nich dostępne są oczywiście w naszym sklepie. Możecie na własnej skórze przetestować  jak pachną kompozycje aldehydowe.

A może macie  już  ulubione perfumy z aldehydami?