Kto pierwszy użył szklanych pojemników do przechowywania perfum?

Na pomysł przechowywania perfum w szklanych pojemnikach po raz pierwszy wpadli starożytni Egipcjanie. Wonności trzymano w buteleczkach i flakonikach wykonywanych z alabastru, szkła, hebanu i porcelany. Niektóre z nich były misternie zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.

Wielbicielką wszelkiego rodzaju wonności i pachnideł była władczyni starożytnego Egiptu  – Hatszepsut. W świątyni zbudowanej na jej część znajdował się nawet ogród pełen drzew i roślin zapachowych.

Perfumy w starożytnym Egipcie

Pudełko perfum wykonane ze złota, srebra, szkła i przezroczystego kalcytu – Muzeum w Kairze (1334-1325 p.n.e.) Źródło: http://www.wysinfo.com.

Co ciekawe w Egipcie perfumy miały nieco inne zastosowanie niż dziś. Wykorzystywano je tylko podczas obrzędów religijnych odprawianych na część bogów lub faraonów.

Współczesne buteleczki, flakoniki i pojemniki na perfumy też zachwycają oryginalnością i kunsztownością wykonania. Przykład?  Buteleczka,  w jaką opakowane są perfumy Coral Flower Lolita Lempicka. Flakonik w odcieniu błękitnym swoją stylistyką przywodzi na myśl kwitnące rafy koralowe.

LOLITA LEMPICKA L CORAL FLOWER EDP

 

Coral Flower Lolita Lempicka
LOLITA LEMPICKA L CORAL FLOWER EDP

Nuty zapachowe:
Nuta głowy: bergamotka, grejpfrut.
Nuta serca: nuty kwiatowe, wanilia, orchidea.
Nuta bazy: ambra, nuty drzewne, piżmo.

Kup odlewkę tych perfum