Jak tworzy się perfumy?

Stworzenie dobrego zapachu, który osiągnie sukces na rynku i pozostanie na długo w pamięci kobiet i mężczyzn, to skomplikowana sztuka. Polega ona na odpowiednim dobraniu nut zapachowych, które wspólnie stworzą niezapomniany aromat.

Podstawowe składniki perfum

Kompozycje zapachowe tworzone są poprzez mieszanie naturalnych i syntetycznych substancji. W tej sztuce chodzi o zrównoważenie aromatów, które będą ze sobą harmonijnie współgrały. Wody toaletowe rzadko oparte są na jednym składniku, zwykle są to całe akordy zapachów, które tworzą pojedyncze nuty.

Nuta zapachowa jest niczym innym jak zapachem jednego składnika – może to być róża, cedr czy cytryna. Mieszanina dwu lub więcej nut to akord. Do tworzenia aromatów używa się akordów kwiatowych, zielonych czy korzennych. Dopiero kilka akordów tworzy gotowy produkt – dostępne w drogeriach pachnidła.

Odlewki perfum

Dobre perfumy kosztują w okolicach 200-500 PLN. Jeśli w tym momencie nie stać Cię na taki wydatek, zdecyduj się na zakup odlewki perfum. (fot. OdlewkiPerfum.pl)

Filozofia

Stworzenie nowego, powalającego zapachu to nieprzypadkowy proces. Nie wystarczy bowiem połączyć kilku akordów, aby uzyskać sukces. Doświadczeni perfumiarze z całego świata łączą składniki w taki sposób, aby ulatniając się, gwarantowały one bogate doznania i wpływały wciąż inaczej na nasze zmysły. Taki efekt osiąga się poprzez koncepcję nut zapachowych. Zakłada ona, że substancje różnią się od siebie trwałością. Niektóre z nich odparowują szybciej, inne utrzymują się na skórze nawet przez kilkanaście godzin. Dzięki zrównoważonemu łączeniu nut dolnych, nut serca oraz nut górnych, zapach ma wiele niuansów, nie jest on stały i gwarantuje zmienność.

Nuty zapachów

Zaraz po spryskaniu się pachnidłem, nawet do pół godziny, uwalnia się nuta górna – najmniej trwała, która wywołuje zapachowe apogeum. Z czasem ta woń łagodnieje, ulatnia się, zmysłowo przechodząc do nuty średniej inaczej nazywanej nutą serca. Jest ona kwintesencją produktu, jego prawdziwym obliczem, które utrzymuje się przez wiele godzin. Na końcu daje się wyczuć nutę dolną, bazową, inaczej nazywaną nutą głębi.

Nuta wysoka to zapachy świeże, cytrusowe, zielone, lotne i owocowe. Aromaty średnie najczęściej wykonuje się z akordów kwiatowych, ostrych lub drzewnych. Bazę wody toaletowej stanowią takie wonie jak paczuli, mech, aromaty balsamiczne lub ambra i piżmo.

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

Utrwalacze

Ważne w tworzeniu pachnideł są także utrwalacze, dzięki którym udaje się skutecznie połączyć nuty i akordy w harmonijną kompozycję. Dzięki nim zapach nie rozwarstwia się, ale łączy ze sobą. Decydują one także o trwałości produktu. Utrwalaczem może być piżmo, rezynoidy, salicylan benzylu, kwas fenylooctowy, civettone, benzofenon, czy wanilina. W zapachach tworzonych w domu, jako fiksatory można z powodzeniem wykorzystać naturalne olejki eteryczne i absoluty, np. olejek sandałowy, różany, cynamonowy czy muszkatołowy.

Stężenie procentowe

Najlepsze efekty otrzymuje się poprzez mieszanie składników wg konkretnych zasad. Nuta podstawy powinna stanowić od 5% do 10% zapachu. Nuta serca to zaś od 3% do 70% wody toaletowej. Uzupełnienie stanowi 10% do 40% nuty górnej.

Istnieje także podział określający idealne proporcje, jako: 30% nuty serca (średnie i mocne zapachy), 20% nuty podstawy (mocne i długo utrzymujące się wonie), 40% nuty górnej (lekkie i szybko ulotne aromaty), 5% nuty górnej serca (dla połączenia nuty górnej i serca) oraz 5% nuty dolnej serca (dla połączenia nuty serca i podstawy).

Stężenie kolejnych nut może kształtować się różnie, w zależności od planowanego efektu. Np. zapachy damskie wieczorowe, ciężkie i mocne, powinny składać się z 45% nut dolnych, 30% nut środkowych oraz 25% nut górnych, podczas gdy lekkie, dzienne zapachy to 25% nut dolnych, 35% nut środkowych oraz 40% nut górnych. Wartości te kształtują się inaczej w przypadku zapachów męskich. W perfumach wynoszą one odpowiednio 25%, 25% i 50%, a w wodach po goleniu 10%, 15% i 75%.