Jak przechowywać perfumy?

Ulubione perfumy są jak druga skóra. Nosi się je wspaniale  i  nie można się bez nich obejść. Z tego powodu warto zatroszczyć się o to, żeby zostały z nami jak najdłużej w dobrej kondycji.  Jak  prawidłowo przechowywać perfumy?

 

1. Chroń perfumy przed światłem

Perfumy wystawione na działanie światła  szybciej tracą swoje właściwości zapachowe.  Jeśli chcesz, żeby perfumy długo utrzymały zapach,  zadbaj o odpowiednie miejsce ich przechowywania. Najlepiej, gdyby flakonik trzymany był w opakowaniu, które nie przepuszcza światła. Generalnie im ciemniejsze miejsce na półce, tym lepiej dla perfum.

pf5t008m-hugo-boss-just-different-black-150ml-tester-200x250

Hugo Boss Just Different Edt Niektóre perfumy produkowane są w ciemnych opakowaniach, które nie przepuszczają światła.  Dlatego, żeby chronić kompozycję przed zepsuciem.

2. Dbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Najlepiej trzymać butelki w pomieszczeniu, które ma stałą temperaturę. Do przechowywania perfum trzeba wybrać miejsce oddalone  od otworów wentylacyjnych i  wszelkiego rodzaju grzejników. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że kompozycja zapachowa (czyli po prostu związki chemiczne w nich zawarte) ulegnie rozkładowi. Optymalna temperatura dla perfum to około 16 stopni. Niektórzy  polecają trzymanie perfum w lodówce, ale… to nie jest dobre rozwiązanie.

 

 

 

 

3. Trzymaj z dala od wilgoci

Większość ludzi  trzyma perfumy w łazience. Wydaje się, że to rozwiązanie bardzo dobre i praktyczne, ponieważ właśnie tam używane są najczęściej. Niestety, łazienka nie jest   odpowiednim  pomieszczeniem na perfumy. Nadmierna wilgotność szkodzi kompozycji zapachowej. Przechowywanie perfum w łazience jest dopuszczalne tylko i wyłącznie wówczas,  gdy flakoniki są bezpieczne w szafce,  do której nie dociera para z prysznica  czy wanny (jednak przy małych gabarytach naszych łazienek, trudno jest takie miejsce znaleźć). Dobrą lokalizacją na  perfumy jest np. szafka w sypialni lub w innym mniej używanym pomieszczeniu w domu.

Cartier La Panthere Edp

Cartier La Panthere Edp               Flakoniki są piękne, ale… Chroń perfumy przed światłem i nie traktuj ich jak dekoracji pokoju.

 

 4. Nie  otwieraj perfum zbyt często

Ponieważ na perfumy działa wszystko (powietrze, wilgoć zmiany temperatury), należy je przechowywać w szczelnie zamknięty flakonie. Najlepszymi butelkami do przechowywania zapachów są te z atomizerem. Korzystając z atomizera  nie musisz otwierać flakonika i w ten sposób chronisz kompozycje przed druzgocącym wpływem czynników atmosferycznych.

 

 

5. Nie wstrząsaj przed użyciem

Mitem jest teza, że flakonik z perfumami przez użyciem należy wstrząsnąć, aby ​​poszczególne składniki kompozycji odpowiednio się zmieszały. Perfumy to nie martini Jamesa Bonda (wstrząśnięte, nie zmieszane)!  W rzeczywistości, sytuacja jest odwrotna. Perfumy są zaprojektowane w taki sposób, żeby kompozycja utrzymała trwałość bez jakichkolwiek zabiegów dodatkowych. Wytrząsanie perfum powoduje, że do kompozycji dostają się cząsteczki powietrza przyspieszając ich  wietrzenie

10 komentarze

  1. Trzymanie perfum na półce w łazience to chyba najczęściej spotykany grzech 😉 Perfumy chowam zazwyczaj w szafie w pokoju i rzeczywiście nie tracą właściwości i co ważne, nie jełczeją.

  2. no cóż czas zmienić przyzwyczajenia, ja niestety większość perfum trzymam w łaziece na półeczce i wstrząsam przed użyciem, szczególnie te z opiłkami diamentów 😉

  3. Wiem,że nie należy trzymać w łazience,ale trzymam.Zawsze jest jakiś flakon z końcówką perfum.Inne też nie są schowane,stoją na półce,nie mam ich aż tyle,więc nie zdążą wywietrzeć.Co do lodówki nie trzymałabym w niej perfum.O nie!Nie wstrząsam. 🙂

  4. Moje perfumy mają swoje miejsce na półce w regale,stoją sobie w kąciku.Też nie mam ich dużo i ciągle są w użyciu.Nie ma problemu z próbkami,wystarczy szkatułka i po kłopocie ;)Co do wstrząsania to nie mam takiego nawyku,ale widzę,że dobrze,bo o tym to nie wiedziałam.:)

  5. W łazience trzymam próbki perfum, znikają błyskawicznie, więc nic im się nie stanie 😉

  6. Nieświadomie nie grzeszę, heh 🙂 w łazience nie było miejsca, więc stoją grzecznie w ciemnej szafce w pokoju 😉

  7. Kurcze, jak ja się cieszę, że postanowiłam posprawdzać Wasze starsze ”posty”. Świetny temat, ogromnie przydatny! Ja niestety popełnaiłam błąd za błędem i w ogóle nie zdawałam sobie z tego sprawy! Od dziś więcej uwagi przykładać będe do tego w jaki sposób obchodzę się z perfumami. A teraz idę uratować co tylko moge!:)

  8. Często zastanawiam się, czy w pokoju, w którym trzymam perfumy, jest odpowiednia temperatura. Zwłaszcza teraz, gdy zaczął się sezon grzewczy. Mam nadzieję, że szczelnie zamkniętym w szafce nic się nie stanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*