Dobór zapachu do rodzaju skóry

Wybór odpowiednich dla siebie perfum to tylko na pozór proste zadanie. Zapachów i aromatów jest wiele, a poza tym na każdej z nas inaczej one pachną. Jeżeli szukasz idealnego sposobu na dobór idealnego flakonu dla siebie, a nie chcesz wydawać kilkuset złotych – zachęcamy do zakupu odlewki perfum 🙂 Tymczasem dzisiaj mamy dla Ciebie jeden ze sposobów doboru zapachu. Jaki? Do rodzaju skóry – dziś mamy dla Ciebie porady dotyczące skóry normalnej. Jesteś ciekawa? Koniecznie przeczytaj ten artykuł 🙂

 

Rodzaje skóry

Wyróżniamy trzy rodzaje skóry:

  • tłustą,
  • suchą
  • normalną.

Aby dowiedzieć się jaką posiadasz, przeczytaj, czym charakteryzuje się każdy rodzaj skóry:

Tłusta

Ten rodzaj cechuje się nadprodukcją sebum. Skóra nienaturalnie się błyszczy, pory są wyraźnie widoczne. Dodatkowo jej właścicielki mają często problemy z pojawianiem się wągrów i wyprysków.

Sucha

Wytwarza znikome ilości sebum, przez co wygląda na szorstką i napiętą. Dodatkowo brakuje jej blasku – jest matowa. Ze względu na ograniczoną produkcję sebum jest delikatna i wrażliwa, skłonna do podrażnień.

Normalna

Posiadaczki tego typu skóry należą kobiet szczęśliwych – pozostaje ona w równowadze, nie jest zbyt sucha, ani zbyt tłusta. Jest rozświetlona, wytwarza niewielkie ilości sebum i dzięki temu wygląda promiennie i zdrowo.

Chociaż wydaje się to dziwne, różne rodzaje skóry wymagają różnych rodzajów perfum. Dlaczego? Z dwóch ważnych powodów:

  • odpowiednio dobrane będą dłużej się utrzymywały,
  • ich odpowiedni dobór może zminimalizować ryzyko pojawienia się podrażnień.

 

Perfumy dla skóry tłustej

Skóra tłusta jest na tyle bezproblemowa, że bez problemu komponuje się z niemal wszystkimi perfumami, bez względu na zawarty w nich alkohol. Właścicielki tłustej skóry zazwyczaj nie muszą przejmować się podrażnieniami. Niestety, nie może być zbyt kolorowo – muszą one uważać na ilość perfum, które aplikują na ciało.  Należy pamiętać o tym, by nie używać ich w nadmiernych ilościach – po czasie stają się one bardziej intensywne i wyczuwalne zarówno dla osoby, która je nosi, jak i otoczenia.

 

Perfumy dla skóry suchej

Dla właścicielek tego rodzaju mamy nieco gorsze wieści – woń perfum zazwyczaj szybciej ulatnia się z ciała. Dzieje się tak, ponieważ to wyjątkowo wrażliwy rodzaj skóry. Jeżeli jest ona zbyt sucha, zdecydowanie szybciej pobiera olejki zawarte w perfumach. Z tego względu aromat może być mniej odczuwalny. Aby zwiększyć intensywność zapachu, przed aplikacją perfum należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Wskazane są odpowiednie balsamy i kremy nawilżające. Właścicielki tego rodzaju cery powinny zwracać uwagę także na skład każdej kompozycji, którą są zainteresowane. W tym przypadku należy unikać perfum i wód perfumowanych, ponieważ posiadają one zwykle wysoką zawartość alkoholu, który może dodatkowo wysuszać i prowadzić do podrażnień. Dla pań o skórze suchej szczególnie polecane są intensywne, cięższe nuty. Cytrusowe i kwiatowe aromaty, stosowane głównie latem, szybko się ulotnią i po krótkim czasie będą praktycznie niewyczuwalne.

 

Perfumy dla skóry normalnej

Na szczęście dla skóry normalnej istnieje więcej “za” niż “przeciw” w kwestii doboru perfum. Krótko mówiąc, najprościej jest do niej dobrać odpowiednie aromaty, które nie spowodują podrażnień i będą wyczuwalne przez długi czas. Ponadto, ten rodzaj skóry nie jest nadwrażliwy na niewielkie ilości alkoholu, dlatego stosowanie perfum i wód perfumowanych jest wskazany. Jedyną cenną radą jest umiar w stosowaniu perfum latem. Te z wysokim stężeniu z alkoholem mogą spowodować podrażnienia.