Dlaczego niektóre perfumy są drogie?

 

Przeglądając zasoby sklepów perfumeryjnych z łatwością można zauważyć, że bardzo szeroki jest przedział pomiędzy najtańszymi, a najdroższymi zapachami. Nieraz zadajemy sobie pytanie, z czego mogą wynikać tak duże różnice w cenach. Powodów jest kilka i tym razem pragniemy właśnie im się przyjrzeć.

Marka

Pierwszy powód jest najprostszy i najbardziej typowy, nie tylko w tej branży – metka. Płacimy za markę, jej ekskluzywność, niedostępność. Ponadto, firmy wydają krocie na reklamy swoich zapachów, a żeby podnieść ich wartość w świadomości konsumentów, wykorzystują do tego znane osoby. Twarzami perfum bardzo często zostają nie tylko topowe modelki, ale i aktorki bądź piosenkarki. Ponadto, wysoka cena sprawia, że produkt nie jest dostępny dla wszystkich, jedynie dla tych konsumentów, którym status finansowy na to pozwala. To również ma wpływ na postrzeganie marki jako prestiżowej i ekskluzywnej.

Unikalne składniki

Ten powód jest nie mniej istotny, a już na pewno nie napędzany przez marketingową maszynę. Najdroższe zapachy mają w składzie często składniki, które są pochodzenia naturalnego, jak rzadkie płatki kwiatków, czy też z nieczęsto spotykanego drzewa. Tak jest również z większością olejków eterycznych, które znajdują się w perfumach. Warto wspomnieć o tych najdroższych składnikach. Na podium plasuje się Ambra, czyli substancja wydzielana przez układ pokarmowy niektórych gatunków kaszalotów. Często stosuje się ją w celu przedłużenia trwałości kompozycji zapachowej. Za nią jest oud – substancja zapachowa produkowana przez drzewo agar, w celu obrony przed atakiem pleśni. Wysoki koszt tej substancji wynika z niskiej wydajności materiału roślinnego oraz pracochłonnego, powolnego procesu ekstrakcji. Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje irys – zapach korzenia tegoż kwiatu. Uzyskanie olejku może w tym przypadku trwać nawet 3-5 lat. To dlatego, że korzeń musi mieć czas po to by wyschnąć i się zestarzeć.
Zauważmy, że tańsze perfumy mają syntetyczne składniki, których uzyskanie w laboratorium jest tańsze i o wiele mniej pracochłonne. Nie są również tak wyrafinowane w strukturze nut zapachowych, które je tworzą.

Opakowanie

To kolejny z najistotniejszych powodów wysokich cen perfum – ich opakowanie. W przypadku największych marek, flakony często projektowane są przez znane osobistości – począwszy od świata mody, poprzez malarzy aż po architektów. Takie działania również wiążą się z kosztami. Finalny efekt ma być równie istotny dla konsumenta, co znajdująca się we flakonie pachnąca zawartość.

 

Proste rozwiązanie

Zrozumiałe, że nie każdego stać na bardzo drogie flakony. Dodając do tego fakt, że nierzadko korzystamy z kilku zapachów, to może okazać wydatki na perfumy zajmują dużą część naszych oszczędności. Doskonałym rozwiązaniem są w tej sytuacji odlewki perfum. Dają one możliwość nabycia w niskiej cenie ulubionego, ekskluzywnego zapachu z najwyższej półki. Dzięki temu, że dostajemy możliwość kupna ich w niewielkiej ilości, płacimy dużo mniej, niż za nawet najmniejszy flakon „z metką”. W ten sposób mamy szansę na zakup większej ilości zapachów. Plusem jest również małe, poręczne opakowanie które pozwala na noszenie zapachu zawsze przy sobie.