Puder w perfumach

Zacznijmy od tego, że nie ma jednej konkretnej „pudrowej nuty” w perfumach. Określamy je w ten sposób zazwyczaj z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy przywołują skojarzenie z zapachem pudru kosmetycznego (również do pielęgnacji dzieci). Po drugie, pudrowe kompozycje to te, które zawierają w składzie irys, wanilię, piżmo, czasem też mech, skomponowane w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy jednak, że wiele składników może wpływać na wrażenie pudrowe. Najbardziej czyste i świeże jest piżmo. Z kolei fiołek i heliotrop są nieco staroświeckie i często kojarzą się z zapachami podkradanymi mamie i babci.

Tego typu perfumy mają swoją historię i niewątpliwie budzą wiele skojarzeń. Wszystko zaczęło się w latach 70. wraz z buteleczką Love Baby Soft i sukcesem, który ten zapach osiągnął. Dziewczęca wizja reklamy i niewinne, różowe opakowanie sprawiły, że chętnie sięgały po nie młode dziewczyny. Pudrowy, czysty zapach był idealny do codziennego użytkowania.

Love's Baby Soft--innocence is sexier than you think--various women's 79

Tego typu kompozycje znów wracają do łask. Są proste, świeże i niezobowiązujące. Z jednej strony mogą być minimalistyczne i nowoczesne, ale przy tym mają zawsze w sobie coś znanego i po prostu „swojskiego”. Niewątpliwie jednym ze skojarzeń jest znany większości z nas puder dla dzieci Johnson&Johnson, który dla większości mam ma pozytywne konotacje. Woń perfumowanego talku jest uspokajająca i kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i bliskością.

Z resztą nawiązań do świata dziecięcego, a wręcz niemowlęcego, jest w ostatnim czasie w świecie mody dość dużo. Nie szukając daleko – dwa kolory wybrane jako najbardziej inspirujące w tym roku, to baby blue i pudrowy róż. Poza tym, wystarczy spojrzeć na wybiegi, gdzie wiosna 2016 była pudrowa, delikatna, bardzo świeża i kobieca.

Nietrudno zauważyć, że kompozycje pudrowe nie są chwilowym, przemijającym trendem. Są to perfumy ponadczasowe, podobnie jak skojarzenia, jakie wywołują zawsze będą pozytywne i jak najbardziej pożądane. Poza tym, są na tyle uniwersalne, że trafiają w gusta wielu kobiet.

 

o.37945Marc Jacobs Daisy Blush

Kwiatowa kompozycja z piżmem i wetywerią w nutach bazy. Poza tym, między innymi konwalia, lilia wodna i gruszka, sprawiają, że to przyjemny, lekko słodkawy zapach.

Sprawdź cenę odlewki

 

 

 

 

 

 

8933154390046Narciso Rodriguez Narciso Poudre

To kompozycja drzewno – kwiatowo – piżmowa, o pudrowym charakterze. Zapach aksamitny, zdecydowany, ale przy tym delikatny. Bułgarska róża i biały jaśmin mają za tło cedr i kumarynę. To kobiecy, dojrzały zapach.

Sprawdź cenę odlewki

 

 

 

 

 

 

nd.31043Prada Infusion d’Iris Cedre

to kompozycja unisex. Dominuje tu aromat drzewa cedrowego i irysa. Poza tym, odnajdziemy tu tunezyjską nerolę, kadzidło i benzoes. Ten zapach jest dowodem na to, że pudrowe perfumy nie są skierowane wyłącznie do kobiet.

Sprawdź cenę odlewki

 

 

 

 

 

 

chanel-misia-fragranceLes Exclusifs de Chanel Misia Chanel

Kobieca kompozycja kwiatowo- orientalna. W tej bogatej, wieloskładnikowej kompozycji bez problemu odnajdziemy nuty pudrowe, irys, mimozę i wanilię.

Sprawdź cenę odlewki