Perfumy niszowe – czym są i dlaczego warto je kupować?

Perfumy niszowe, niszowy zapach, niszowa marka perfumeryjna – pewnie nie raz zetknąłeś się z tymi tajemniczymi określeniami. Czy wiesz, co one tak naprawdę oznaczają? W języku marketingowym „niszowym” określa się produkt ekskluzywny, niekomercyjny i skierowany wyłącznie do wybranej grupy odbiorców. Czym zatem są perfumy niszowe, skąd wziął się pomysł na ich tworzenie i jakie zapachy niszowe cieszą się dziś największą popularnością?

Perfumy niszowe – czyli jakie?

To, czym tak naprawdę są perfumy niszowe, wspaniale określił Silvio Levi, właściciel marki Calé Fragranze d’Autore oraz jeden z pierwszych promotorów sztuki Mistrzów Perfumiarstwa. Według niego, perfumy niszowe charakteryzują trzy kluczowe słowa, o których twórcy perfumeryjni nigdy nie zapominają w trakcie procesu twórczego: ciągłość, spójność i wyjątkowość. Jak możemy zauważyć, te trzy cechy często bardzo odległe od perspektywy przeciętnego konsumenta.

  • Ciągłość perfum niszowych – zapachy te są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Perfumy niszowe mają na celu zachowywać swą trwałość przez wiele lat i zachwycać swym nieskazitelnym pięknem niczym prawdziwe dzieło sztuki. Co ważne, nie ma określonych ram czasowych, w których są one modne – przyjemność z ich stosowania nigdy nie przestaje być aktualna.
  • Spójność perfum niszowych – cały proces produkcyjny oraz sprzedażowy jest spójny i uwzględnia określoną specyfikę perfumerii niszowej, począwszy od stylu i filozofii firmy, aż po wybrane kanały dystrybucji. Niszowe pracownie perfumeryjne to miejsca wyjątkowe, w których niezwykła wiedza na temat perfumiarstwa przeplata się z kreatywnością mistrzów.
  • Wyjątkowość perfum niszowych – zapachy te są tworzone nie po to, by zaspokajały potrzeby rynkowe, a po to, by były doceniane i szanowane ze względu na ekskluzywny, nietuzinkowy charakter. Niejednokrotnie są to kreacje zapachowe opracowywane z myślą o osobach, które chcą wyjść poza sztywne ramy modowe i wnikać w esencję własnej osobowości.

Warto również wspomnieć, że w perfumach niszowych wykorzystuje się wyłącznie surowce najwyższej jakości. W wielu przypadkach ich poszukiwanie jest prawdziwą podróżą dla ich odkrywców, a także kulturową wymianą pomiędzy poszukiwaczami a Mistrzem Perfumiarstwa, który następnie pracuje nad stworzeniem zapachu niszowego.

Perfumy niszowe kiedyś i dziś

O perfumach niszowych najwięcej mówiło się w latach 20. ubiegłego wieku. Wówczas zadaniem perfum było podkreślanie niezależności ich właściciela, wyróżnienie z tłumu oraz podniesienie jego statusu materialnego. Pierwsze perfumy niszowe projektowane były więc z myślą o gwiazdach filmowych, które dzięki nim chciały czuć się wyjątkowo w każdej sytuacji. Z biegiem czasu znane domy perfumeryjne takie jak Coty czy też Guerlain zaczęły współpracować z wielkimi mistrzami, by wspólnymi siłami tworzyć takie dzieła sztuki jak Chanel No. 5 (z Ernestem Beaux) czy też Dior Eau Sauvage (z Edmondem Roudnitska).

Dziś wyjątkowa sztuka tworzenia perfum niszowych mocno ewoluowała, jednak jedno pozostało niezmienne – nieustanne zapotrzebowanie na wysoką jakość, która stoi w kontrze do trendów panujących na rynkach światowych. Perfumy niszowe określane są jako swoisty znak towarowy oraz wyznacznik świadomości marki dla każdego, kto pragnie poznać ten niezwykły kunszt i niepowtarzalność. Współczesne domy perfumeryjne skupiające się na produkcji perfum niszowych są bardzo różnorodne. Nie sposób ich zatem skategoryzować i zdefiniować na podstawie określonych parametrów. Jedne są bardziej popularne, inne mniej, co nie ma jednak zupełnie związku z ukierunkowaniem na zysk. Wśród najpopularniejszych marek perfum niszowych zalicza się Jo Malone, Acqua di Pharma, Serge Lutens, Costume National czy też Lalique.

A jakie perfumy niszowe cieszą się największą popularnością? Oto 5 kompozycji zapachowych dla kobiet i mężczyzn, które od wielu lat wybierane są przez miłośników perfum niszowych!

 

Parfums De Marly Delina Royal Essence Edp

Parfums De Marly to marka perfum niszowych, która powstała w 2009 roku. Inspiracją do tworzenia kompozycji zapachowych jest dla nich XVIII-wieczny Wersal, co widać zarówno w designie buteleczek, jak i w aromacie perfum. Delina Royal Essence to kwiatowa kompozycja z 2017 roku, która powstała we współpracy z Quentinem Bischem. Zapach stanowi swego rodzaju hołd składany prawdziwej kobiecości – jej delikatności, sensualności i nadzwyczajnej elegancji. Delina doskonale sprawdza się jako perfumy na wiosnę i lato, a także na specjalne okazje, m.in. na ślub.

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: szafran, liczi, rabarbar, bergamotka, gałka muszkatołowa.
Nuty serca: róża turecka, piwonia, piżmo, petalia, wanilia.
Nuty bazy: drewno kaszmirowe, cedr, haitańska wetyweria, kadzidło.

Amouage Interlude Man Edp

Amouage Interlude Man to niekwestionowany król wśród niszowych perfum dla mężczyzn. Esencja z 2012 roku zaprojektowana przez Pierre Negrina prezentuje nam bogactwo głębokich akordów orientalnych i drzewnych. Zapach zachwyca nie tylko nieprawdopodobnym kunsztem i dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal, ale także zmiennością, która zauważalna jest zarówno w nutach zapachowych, jak i kolorach perfum. Interlude Man to istny kalejdoskop zmysłów, uczuć i emocji, które targają duszą mężczyzny. Perfumy polecane są do noszenia na specjalne, wieczorowe okazje.

Nuty zapachowe:

Nuta głowy: bergamotka, oregano, pieprz.
Nuta serca: kadzidło, ambra, labdanum, opoponaks.
Nuta bazy: skóra, paczula, agar (oud), drzewo sandałowe.

Juliette Has a Gun Lady Vengeance Edp

Juliette Has a Gun od wielu lat opowiada nam przy pomocy zapachów współczesne wersje szekspirowskiej sztuki „Romeo i Julia”. Tym razem otrzymujemy niezwykłą wodę perfumowaną Lady Vengeance, która powstała w 2006 roku jako ekskluzywna mieszanka nut szyprowych i kwiatowych. Zapach projektu Francis Kurkdjian prezentuje nam wizerunek kobiety, która jest ucieleśnieniem współczesnej femme fatale – kobiety tajemniczej, intrygującej i pragnącej w każdej chwili dyktować własne warunki. Wśród głównych nut zapachowych znaleźć tu można akordy róży bułgarskiej i marokańskiej, które wspaniale rezonują z wizerunkiem kobiety pięknej i z pazurem. Perfumy Lady Vengeance polecane są do noszenia głównie wiosną, kiedy to świat na nowo budzi się do życia.

Nuty zapachowe:

Nuta głowy: bułgarska róża.
Nuta serca: paczula.
Nuta bazy: wanilia.

Creed Aventus Edp

Creed jest jedną z najpopularniejszych marek perfum niszowych, która jest ceniona w środowisku artystów, polityków, a nawet… członków brytyjskiej rodziny królewskiej! Zapachem, który świeci triumfy w ich bogatym asortymencie, jest woda perfumowana Aventus z 2010 roku, która stworzona została przez Oliviera i Erwina Creeda. Esencja ta wspaniale łączy w sobie aromat nut szyprowych i owocowych, wśród których główną rolę odgrywa nuta ananasa i brzozy, skontrastowana z głębokim piżmem, mchem dębowym i szarą ambrą. Aventus to soczysta mieszanka, która jest do granic elitarna, hipnotyzująca i nietuzinkowa. Zapach polecany jest do noszenia o każdej porze dnia i roku, a w szczególności na specjalne okazje.

Nuty zapachowe:

Nuta głowy: bergamotka, czarna porzeczka, ananas, jabłko.
Nuta serca: brzoza, paczula, róża, marokański jaśmin.
Nuta bazy: piżmo, mech dębowy, wanilia, szara ambra.

Tom Ford Oud Wood Edp

A na koniec istna wisienka na torcie – zmysłowe perfumy unisex Tom Ford Oud Wood z 2007 roku, które przepełnione zostały mieszanką akordów orientalnych i drzewnych. O luksusie tej kompozycji z linii Private Blend świadczy przede wszystkim wysoka zawartość nut drzewa agarowego (oudu), który od lat jest wyznacznikiem perfum niszowych i ekskluzywnych. Oud Wood to niszowa mieszanka estetyki, sensualności i ponadczasowych aromatów, które nigdy nie wyjdą z mody. Zapach polecany jest dla kobiet nowoczesnych i sensualnych, jak również mężczyzn, którzy chcą podkreślać swój ognisty temperament w nietuzinkowy sposób.

Nuty zapachowe:

Agar (oud), brazylijskie drzewo różane, kardamon, pieprz syczuański, drzewo sandałowe, wetyweria, fasolka tonka, wanilia i ambra.