Morskie orzeźwienie

O czym marzymy w takie upalne dni jak dzisiaj? Oczywiście o ochłodzeniu. Wszyscy marzą o tym, żeby zanurzyć się w zimnej wodzie, poczuć na ciele morską bryzę i wskoczyć do basenu. Byleby tylko nieco odpocząć o tego nieznośnego skwaru, który od samego rana leje się z nieba. Stąd też pomysł na dzisiejszy wpis. Perfumy z nutami wodnymi.

 

Drogocenna woda…

Woda to płyn, który jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Wszystko, co dzieje się w organizmie, tej drogocennej wody potrzebuje. Dzięki wodzie mogą zachodzić w organizmie niezbędne reakcje chemiczne. Woda reguluje też naszą temperaturę ciała. Gdy  jest zbyt wysoka (w upalne dni zdarza się to regularnie ) nasz organizm wydziela pot, który ochładza ciało. Podczas upałów woda jest właśnie tym, czego potrzebuje nasz organizm w dużych ilościach. Normalnie specjaliści zalecają picie co najmniej 1, 5 litrów dziennie wody (a najlepiej 3 litrów) a w takie gorące dni? Więcej.

Woda otacza nas z każdej strony, w każdej formie. Od wody mineralnej w butelce, tej lejącej się z kranu,  po wodę występującą w naturze pod postacią strumieni, rzek, jezior, mórz,  w porannej rosie, w strugach deszczu, w parze wodnej w kostkach lodu. Jest wszędzie. I pojawiła się też w perfumach. I nie chodzi mi o wodę, która jest naturalnym składnikiem kompozycji perfum, ale wodę jako zapach.

LAF00_Ads02_web101-620x390

 

Nuty wodne?

Taki typ akordów pojawia się coraz częściej w kompozycjach perfum, zazwyczaj tych przeznaczonych lato. To zapachy orzeźwiające, dające nawilżenie, ochładzające i przynoszące skórze ulgę w gorące letnie dni. Dziają jak kostka lodu na nasze ciało.

Historia zapachów zawierających nuty wodne rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy na rynku pojawiły się perfumy Davidoff Cool Water.  Pierwsze perfumy, w których czuć było zapach morskiej wody, bryzy, powiew oceanicznej świeżości. Twórcy osiągnęli taki efekt dodając do kompozycji  syntetyczną nutę ozonową. Jak pachnie nuta ozonowa? Czuć w niej nieco ogórka, nieco arbuza, porannej rosy i powietrza po burzy. Efekt? Fantastyczny! Aktualnie bardzo często mieszana jest z zapachami cytrusowymi i kwiatowymi, co daje przepis na wakacyjne orzeźwiające perfumy.

davidoff_ad_cool_water
Nuty ozonowe nadają kompozycji charakterystyczny zapach wody morskiej, wprowadzają do kompozycji świeżość i orzeźwienie.Z tego powodu bardzo często nuty morskie, ozonowe są wprowadzane do letnich edycji kultowych zapachów.

Oto niektóre z takich orzeźwiających kompozycji na upalne dni:

  1. Cool Water Davidoff 
  2. L’Eau d’Issey
  3. L’Eau Par Kenzo
  4. Acqua di Gio Armani
  5. Lanvin Oxygene
  6. Michael Kors Island
  7. Pure Jil Sander

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*