Morskie orzeźwienie

O czym marzymy w takie upalne dni jak dzisiaj? Oczywiście o ochłodzeniu. Wszyscy marzą o tym, żeby zanurzyć się w zimnej wodzie, poczuć na ciele morską bryzę i wskoczyć do basenu. Byleby tylko nieco odpocząć o tego nieznośnego skwaru, który od samego rana leje się z nieba. Stąd też pomysł na dzisiejszy wpis. Perfumy z nutami wodnymi.

 

Drogocenna woda…

Woda to płyn, który jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Wszystko, co dzieje się w organizmie, tej drogocennej wody potrzebuje. Dzięki wodzie mogą zachodzić w organizmie niezbędne reakcje chemiczne. Woda reguluje też naszą temperaturę ciała. Gdy  jest zbyt wysoka (w upalne dni zdarza się to regularnie ) nasz organizm wydziela pot, który ochładza ciało. Podczas upałów woda jest właśnie tym, czego potrzebuje nasz organizm w dużych ilościach. Normalnie specjaliści zalecają picie co najmniej 1, 5 litrów dziennie wody (a najlepiej 3 litrów) a w takie gorące dni? Więcej.

Woda otacza nas z każdej strony, w każdej formie. Od wody mineralnej w butelce, tej lejącej się z kranu,  po wodę występującą w naturze pod postacią strumieni, rzek, jezior, mórz,  w porannej rosie, w strugach deszczu, w parze wodnej w kostkach lodu. Jest wszędzie. I pojawiła się też w perfumach. I nie chodzi mi o wodę, która jest naturalnym składnikiem kompozycji perfum, ale wodę jako zapach.

LAF00_Ads02_web101-620x390

 

Nuty wodne?

Taki typ akordów pojawia się coraz częściej w kompozycjach perfum, zazwyczaj tych przeznaczonych lato. To zapachy orzeźwiające, dające nawilżenie, ochładzające i przynoszące skórze ulgę w gorące letnie dni. Dziają jak kostka lodu na nasze ciało.

Historia zapachów zawierających nuty wodne rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy na rynku pojawiły się perfumy Davidoff Cool Water.  Pierwsze perfumy, w których czuć było zapach morskiej wody, bryzy, powiew oceanicznej świeżości. Twórcy osiągnęli taki efekt dodając do kompozycji  syntetyczną nutę ozonową. Jak pachnie nuta ozonowa? Czuć w niej nieco ogórka, nieco arbuza, porannej rosy i powietrza po burzy. Efekt? Fantastyczny! Aktualnie bardzo często mieszana jest z zapachami cytrusowymi i kwiatowymi, co daje przepis na wakacyjne orzeźwiające perfumy.

davidoff_ad_cool_water
Nuty ozonowe nadają kompozycji charakterystyczny zapach wody morskiej, wprowadzają do kompozycji świeżość i orzeźwienie.Z tego powodu bardzo często nuty morskie, ozonowe są wprowadzane do letnich edycji kultowych zapachów.

Oto niektóre z takich orzeźwiających kompozycji na upalne dni:

  1. Cool Water Davidoff 
  2. L’Eau d’Issey
  3. L’Eau Par Kenzo
  4. Acqua di Gio Armani
  5. Lanvin Oxygene
  6. Michael Kors Island
  7. Pure Jil Sander