Kiedy powstały pierwsze europejskie perfumy?

Czy wiecie, że Polska ma swój wkład w powstanie współczesnych perfum? Pierwszy nowoczesny zapach skomponowany na bazie alkoholu powstał w XIV wieku na Węgrzech, ale…

Pierwsze alkoholowe perfumy „Woda Królowej Węgier” – jak zwykło się je nazywać – wykonane zostały specjalnie dla córki Władysława Łokietka – Elżbiety Królowej Węgier (1305-1381).

 

 

Podobno dzięki tej wodzie królowa przez długi czas zachowała młody wygląd. Jak podają kronikarskie źródła  w wieku 60 lat wyglądała o 20 lat mniej! Tajemnicą jest to,  jak królowa aplikowała specyfik: czy  piła nalewkę czy tylko się wodą skrapiała.

Elżbieta Łokietkówna (© wikipedia)

Elżbieta Łokietkówna (© Wikipedia)

Nie wiadomo dokładnie,  kiedy powstały, ani kto konkretnie był ich twórcą (mnich czy nadworny alchemik?). Pierwsza publiczna prezentacja perfum odbyła się w 1370 roku na dworze króla francuskiego Karola V Mądrego, który był znany ze swojej miłości do zapachów.

„Woda Królowej Węgier” była mieszanką aromatycznych nut rozmarynu i tymianku. W późniejszych receptach pojawiają się też inne składniki takie jak: lawenda, mięta, szałwia, majeranek, kwiat pomarańczy i cytryny.

© Wikipedia

 

Rozmaryn jest częstym składnikiem perfum. Jego  silny, żywiczny aromat wpływa pobudzająco na zmysły.

Zobacz Perfumy z nutą rozmarynu