FiFi Awards – czym są perfumeryjne Oscary i kto triumfował w 2021 roku?

Co jakiś czas opowiadamy Wam o wyjątkowych perfumach, które zdobyły uznanie w świecie perfumeryjnym i otrzymały tajemniczą statuetkę FiFi Awards. To ogromny zaszczyt nie tylko dla producentów perfum, ale także dla perfumiarzy i wszystkich tych, którzy pracują nad stworzeniem kompozycji zapachowych. Dziś chcielibyśmy przybliżyć historię FiFi Awards, wyjaśnić, czym są te nagrody, a także wskazać, kto został uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem w 2021 roku.

 

FiFi Awards – co to takiego?

FiFi Awards to nagrody przyznawane co roku przez The Fragrance Foundation, które z uwagi na najwyższą możliwą rangę i niezwykły prestiż są często porównywane do filmowych Oscarów. Wraz z rozpoczęciem nowego roku ranking FiFi Awards zaczyna budzić ciekawość całej branży perfumeryjnej, jak również dziennikarz i blogerów, którzy z niecierpliwością wyczekują wyników ogłaszanych przez The Fragrance Foundation.

Skąd wziął się pomysł na tworzenie rankingu FiFi Awards? Wszystko zaczęło się w 1973 roku od osoby Annette Green, która swego czasu była prezeską The Fragrance Foundation. Jej ogromna miłość do perfum i uznanie dla kreatywności perfumiarzy sprawiło, że postanowiła w szczególny sposób uhonorować ich pracę. Pierwsza gala wręczenia nagród FiFi Awards odbyła się w nowojorskim hotelu Plaza. Co ciekawe, przez niemal 50 lat wydarzenie to tradycyjnie odbywa się zawsze w Nowym Jorku, chociaż ze względu na pandemię koronawirusa ostatnie dwie edycje musiały odbyć się za pośrednictwem platformy online.

Początkowo nagrody FiFi przyznawane artystom występowały w formie symbolicznych kolaży Billa Goldberga, na których widoczna była nazwa perfum oraz ich producent. Od 1975 roku nagrody przybrały nieco inną formę – kryształowych rzeźb autorstwa Pierre’a Dinarda, na których uwidaczniane było dwanaście kolumn otaczających kroplę perfum. Z biegiem lat The Fragrance Foundation postanowiło ogłosić konkurs na nowy projekt statuetki i od 2007 roku artyści otrzymują rzeźby Denisa Boudarda, które przyjmują postać kropli perfum rozpryskującej się w czystym krysztale.

 

W jakich kategoriach przyznawane są nagrody FiFi Awards?

W pierwszych latach statuetki FiFi Awards przyznawano zwycięzcom z siedmiu kategorii, a z biegiem czasu liczba kategorii stopniowo wzrastała do kilkunastu. Nagrody przyznawane są w wyniku głosowania, w którym bierze udział niemal 1000 członków należących do międzynarodowej społeczności związanej z branżą perfumeryjną. Należą do nich m.in. przedstawiciele domów perfumeryjnych, projektanci perfum, perfumiarze, projektanci mody, światowi celebryci, jak również wschodzące gwiazdy show-biznesu.

Najważniejszą nagrodą przyznawaną w ramach FiFi Awards jest ta należąca do kategorii „Fragrance of of the Year”, czyli najładniejszy i najlepszy zapach roku spośród wszystkich nominowanych perfum luksusowych. Co ważne, oprócz samego zapachu wyróżnia się także kampanie reklamowe perfum, ich buteleczki oraz opakowania. Nagradzani są także najlepsi perfumiarze w historii perfumiarstwa – wśród wyróżnionych znaleźli się już m.in. Dominique Ropion, Alberto Morillas, Olivier Cresp, Harry Fremont, Carlos Benaim czy też Sophia Grojsman.

Ważną nagrodą jest również „Consumer’s Choice”, czyli nagroda przyznawana przez klientów. Warto podkreślić, że podczas Fifi Awards przyznawane są także nagrody dla produktów zapachowych do kąpieli (Bath & Body Line of the Year), jak również kultowe perfumy, które cieszą się niezmienną popularnością od ponad 15 lat (The Fragrance Hall of Fame).

 

FiFi Awards 2021 – kto zwyciężył w tym roku?

Jak już wspomnieliśmy, w ostatnim czasie relacja z gali wręczenia nagród FiFi Awards odbywa się online, co jest związane z panującą na całym świecie pandemią koronawirusa. Mimo to ranking FiFi Awards na rok 2021 jest już dostępny. Wśród zwycięzców znaleźli się:

Pełną listę zwycięzców tegorocznego konkursu FiFi Awards 2021 możesz znaleźć na: https://fragrance.org/awards/. Jesteśmy dumni z tego, że znaczną część zwycięskich kompozycji zapachowych możesz kupić w naszym Odlewkowym sklepie! J