10 rzeczy, których nie wiedziałaś o perfumach niszowych

Od pewnego czasu zauważalny jest wyraźnie pewien trend – otóż coraz więcej osób w Polsce i na świecie zaczyna kierować się w stronę perfum raczej niszowych niż tych najpopularniejszych, którymi pachnie właściwie co druga napotkana na ulicy osoba. Perfumy niszowe zaliczane są także do grona tych luksusowych, nietypowych, raczej dość oryginalnych, dlatego też ich ceny nie należą do najniższych. Pamiętajmy jednak, iż cena zdecydowanie idzie w tym przypadku w parze z jakością. Coraz większy jest światowy rynek niszowych perfum, a nadal dla wielu osób są one tajemnicą. Przedstawiamy zatem krótki przegląd dziesięciu rzeczy, których z pewnością o nich nie wiedziałaś!

  1. Najbardziej popularne zapachy niszowych perfum to takie, w których możemy wyraźnie wyróżnić jedną nutę zapachową (na przykład wanilia czy róża).
  2. Warto przeanalizować nieco także samą nazwę – perfumy niszowe to bowiem te, w przypadku których dystrybucja jest ograniczona, zdecydowanie nie mamy tutaj do czynienia z masową produkcją i szeroką dostępnością na całym świecie.
  3. Od 2005 roku regularnie wzrasta zainteresowanie owymi perfumami – zanotowano wzrost sprzedaży o około 60%.
  4. Księżna Diana oraz księżna Katarzyna doczekały się swoich osobistych perfum. Podczas swojego ślubu pierwsza z nich pachniała mieszanką tuberozy, jaśminy oraz róży, druga zaś jaśminem, gardenią oraz lilią.
  5. Paper Passion to perfumy niszowe, którym nie mogą oprzeć się wielbiciele przesiadywania w bibliotekach oraz czytelniach. Do złudzenia przypominają one bowiem woń papieru.o.19786 (1)
  6. Z okazji uczczenia jubileuszu królowej Elżbiety II przygotowany został specjalny zapach. The Royal Arms Diament Edition to misternie stworzone połączenie jaśminu, róży i fiołka. To niejako kontynuacja perfum stworzonych w roku 1926, kiedy to królowa się urodziła. Powstało tylko sześć flakoników, rzecz jasna niezwykle luksusowych. W ślad za tym idzie także cena, na którą raczej niewielu może sobie pozwolić – piętnaście tysięcy funtów za sztukę.
  7. Zapachów niszowych próżno szukać w dużych drogeriach czy sieciach handlowych (w przeciwieństwie do perfum popularnych, które bez problemu w nich zakupimy). Bez najmniejszego problemu kupimy je jednak w ekskluzywnych domach towarowych, na przykład tych zlokalizowanych na terenie Londynu, Paryża czy Rzymu.
  8. Największą „reklamą” niszowych perfum jest ich dobra reputacja. Ci, którzy je nabywają, wiedzą wyraźnie, iż mogą liczyć na najlepszą jakość produktu oraz fakt, że zapach będzie utrzymywał się na skórze odpowiednio długo, pozostając w niezmienionym stanie. Dlatego raczej zbędna staje się reklama w telewizji bądź prasie.
  9. Bardzo często przy tworzeniu niszowych zapachów używany jest agar. To bowiem jeden z najstarszych i najpopularniejszych składników od lat sprawdzający się przy wymyślaniu nowych linii zapachowych.
  10. Zapachy niszowe nie są wymysłem naszych czasów, były bowiem używane już wiele lat temu, na przykład przez przedstawicieli rodzin królewskich(choćby przez królową Wiktorię czy Elżbietę I).