7 faktów i mitów o perfumach

Zakup perfum to często niemały wydatek. Właśnie dlatego staramy się, by wybrać odpowiedni zapach, który będzie nam odpowiadał nie tylko przez chwilę w perfumerii, ale i na co dzień. Często spotykamy się z radami, dotyczącymi zarówno testowania perfum, jak i samych zapachów, zamkniętych we flakonie. Niektóre z nich bywają bardzo pomocne, inne z kolei można by od razu między bajki włożyć. Trudno jednak zorientować się w gąszczu dobrych rad i wskazówek pozbawionych sensu. Przedstawiamy zatem fakty i mity, związane z tym tematem.

1. Testery są mocniejsze od oryginalnych perfum – MIT

Jest możliwe, że odnosi się takie wrażenie, jednak ani producent, ani właściciel sklepu nie zrobiłby tego celowo. Na intensywność perfum mogą wpłynąć takie czynniki, jak światło, czy czas użytkowania.  Dlatego odczuwamy różnicę w intensywności. Oferowanie mocniejszych testerów byłoby niezgodne z prawem, gdyż wprowadzałoby klienta w błąd, co do zawartości produktu przez niego nabywanego.

tester_perfum03

2. Dobry zapach musi być drogi – MIT

Wysoka cena kojarzy nam się z ekskluzywnością produktu, a co za tym idzie, wysoką jakością. Niestety, nie zawsze te cechy idą w parze. Jest wiele zapachów, które nie mają wygórowanej ceny, a są bardzo dobrej jakości. Warto pamiętać, że cena jest często regulowana przez popyt i podaż. Poza tym, w przypadku bardzo znanych marek, płacimy przede wszystkim za logo na produkcie.

Chanel no 5 Premiere

3. Pomiędzy testowaniem poszczególnych perfum należy wąchać ziarna kawy – FAKT

Jest to dobra rada, choć trochę nieprecyzyjna. Ważne, by ziarna kawy były świeże, nie zwietrzałe, tak, by zapach był intensywny. W istocie jednak nie chodzi tu o samą kawę. Chodzi o to, by dać swojej palecie zapachów punkt odniesienia. Przy sprawdzaniu kolejnych perfum, powinien on być taki sam.

coffee-beans-399467_640

4. Po zaaplikowaniu perfum na nadgarstki, należy je potrzeć o siebie – MIT

Uważa się, że w ten sposób „kruszy się” cząsteczki, dzięki czemu uwalnia się zapach. Nie jest to prawdą, gdyż taka reakcja z pewnością nie będzie miała miejsca na nadgarstku. Może w ten sposób jedynie zajść reakcja pomiędzy wydzielinami skóry, a perfumami, co wpłynie na zmianę w postrzeganiu przez nas zapachu. W ten sposób również zmniejsza się jego żywotność i możliwość wychwycenia najbardziej ulotnych nut.

Closeup of a beautiful woman applying perfume

5. Okres trwałości perfum to trzy lata – MIT / FAKT

Jest to po części prawda. Należy jednak pamiętać, że na trwałość perfum mają wpływ takie czynniki, jak światło, temperatura, czy też wilgoć. Jeśli więc przechowujemy je w odpowiednik warunkach (w zacienionym miejscu, odpowiednio niskiej temperaturze, bez dostępu wilgoci), to będziemy użytkować butelkę znacznie dłużej. Analogicznie – jeśli warunki nie będą sprzyjające, jedna butelka nie posłuży nam nawet przez trzy lata.

_MG_0276

6. Jeżeli, po użyciu perfum, czujesz ich zapach, to znaczy, że masz go na sobie zbyt dużo – MIT

To kompletnie absurdalne stwierdzenie. Z pewnością, nie zależy nam na tym, by inni czuli nasz zapach, zanim nas zobaczą. Jaki jest jednak sens noszenia perfum, jeżeli nie można ich powąchać. Wszystko jest kwestią umiaru.

perfume-791698_1280

7. Pewne zapachy przeznaczone są dla kobiet, inne dla mężczyzn – MIT/ FAKT

Okazuje się, że nie ma czegoś takiego, jak zapach damski, lub męski. Prawdą jest, że niektóre nuty, takie jak bazylia, mięta, bądź lawenda, uważane są za męskie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nosiły je również kobiety. W drugą stronę jest podobnie. Jeżeli mężczyzna ma ochotę nosić słodki, kwiatowo-owocowy zapach – nic nie stoi temu na przeszkodzie.

_MG_0319