Oznaczenia na perfumach

Wybór perfum nie ogranicza się jedynie do wypróbowania kilku zapachów i podjęcia decyzji, który jest najbardziej odpowiedni. Mamy różne rodzaje perfum, wody toaletowe, do tego na opakowaniach znajdujemy wiele oznaczeń, które warto umieć odczytać. Da to nam możliwość wyboru dokładnie takiego produktu, na jakim nam zależy, nie ograniczając się jedynie do zapachu.

Oznaczenia te są międzynarodowe, a przede wszystkim, ujęte w sposób jak najbardziej skrótowy. Z tego powodu rozszyfrowanie ich jawi się nam często jako „mission impossible”. Przedstawiamy zatem krótki przewodnik, który pozwoli zorientować się w najbardziej istotnej symbolice, którą odnajdziemy na opakowaniach perfum.

Tajemniczy znak FL. OZ.

To oznaczenie znajduje się na każdym flakoniku perfum.Trzeba przyznać, że brzmi nieco intrygująco. I istocie jest to skrót od wyrażenia fluid ounce i jest oznaczeniem miary objętości podawanej w uncjach. Innymi słowy, oznaczenie informuje nas,  ile uncji perfum znajduje się w danym opakowaniu.

_MG_00432
Odpowiedniki najbardziej popularnych objętości:
30 ml daje nam 1 fl. oz.
50 ml daje nam 1,7 fl.oz.
75 ml daje nam 2,5 fl.oz.
100 ml to 3,4 fl.oz.

I ciekawostka – gdyby na perfumetkech i fiolkach ze sklepu Odlewkiperfum.pl  też wprowadzić tego typu oznaczenia,  to przedstawiałyby się  one następująco:
1 ml – 0,02 fl.oz
2 ml – 0,07 fl.oz
5 ml – 0,17 fl.oz
10 ml, 0,35, fl.oz
15 ml – 0,5, fl.oz

_MG_0408

Płeć

Oznaczenia, które informują nas dla kogo przeznaczone są dane perfumy (kobiet czy mężczyzn). Zazwyczaj podawane są w języku francuskim lub angielskim, jak również po włosku.

pour femme (fr.), donna (wł.), her (ang.) – perfumy damskie
pour homme (fr.), uomo (wł.), him (ang.) – perfumy męskie

Rodzaje zapachów — w zależności od stężenia olejków zapachowych (ekstraktu):

Kolejne oznaczenie dają nam informacja dotyczącą stężenia konkretnych perfum. O tym, czy mamy do czynienia z wersją lżejszą zapachu (wodą toaletowa czy kolońską) czy intensywniejszą bardziej stężoną kompozycją (ekstrakt lub woda perfumowana). Więcej na ten temat dowiecie się z innego mojego tekstu.

Perfume oil – 15 – 30%
Parfum / Perfume – 15 – 25%
Soie de Parfum – 15 – 18%

E/F – Eau Fraiche – woda odświeżająca (3% albo mniej)
EDC – Eau de Cologne – woda kolońska (2 – 5%)
EDT – Eau de Toilette – woda toaletowa (4 – 10%)
EDP – Eau de Parfum – woda perfumowana (8 – 15%)

_MG_0319

Opakowanie

Z tego oznaczenia poznajemy sposób rozpylania i aplikacji perfum. W tym momencie najbardziej popularne są perfumy w spray’u i atomizerem, ale możliwe są również inne wersje.
vaporisateur – atomizer – pojemnik bez gazu, z mechaniczną pompką, np. flakon.

spray – aerozol – opakowanie pod ciśnieniem, np. dezodoranty w sprayu.
stick – zapach w sztyfcie, np. dezodorant w kulce.
refillable – flakon, który można uzupełniać

DEO – dezodorant
DSP – dezodorant w sprayu
DST – dezodorant w sztyfcie

Inne kosmetyki zapachowe:

W wielu przypadkach, chociaż nie jest to regułą do bazowych perfum produkowana jest cała linia kosmetyków uzupełniających. Mamy zatem balsamy do ciała, czy balsamy do goleniu pachnące to jak nasza ulubiona woda perfumowana lub toaletowa. Przed zakupem trzeba zatem sprawdzić z jakim typem kosmetyku mamy do czynienia.

BL (BLO) – Body Lotion – balsam do ciała
ASB – balsam po goleniu
SG – żel pod prysznic
A/S (ASH) – After Shave – woda po goleniu

tester_perfum03

A poza tym…

Poza tym na opakowaniu można znaleźć się jeszcze inne oznaczenia, które mówią o przeznaczeniu danych perfum. Jedynym z nim jest TESTER, czyli perfumy, które są przeznaczone do testowania w perfumeriach. Testery nie są na sprzedaż. Zdarzają się również autorskie nazwy, które wprowadzone są przez dane marki. Jednym z nich jest np. eau de premiere, znajdująca  się na opakowaniu  jednej z wersji Chanel no 5. Oznaczenie to wbrew pozorom nie odnosi się do stężenia danych perfum, ale jej przeznaczenia i charakteru (pierwsza woda, woda na dzień).

_MG_9190

 

Mam nadzieję, że – wyposażeni w nową  wiedzę –  od tej pory będziecie bardziej świadomie kupować perfumy. 🙂