Trwałość perfum. Jak rozpoznać perfumy „przeterminowane”?

Mogłoby się wydawać, że perfumy, które przecież są zamknięte w szczelnym opakowaniu, można przechowywać latami. Okazuje się, że one również się psują, choć inaczej niż pozostałe kosmetyki. Mogą też wietrzeć i tracić swój oryginalny zapach. Warto zatem przyjrzeć się kilku kwestiom, na które należy zwrócić uwagę, aby jak najdłużej cieszyć się bukietem swoich perfum.

 

Co ma wpływ na trwałość perfum?

 

Światło
Należy pamiętać, że światło słoneczne negatywnie wpływa na perfumy, sprawiając, że tracą one swoje właściwości. Nie należy zatem przechowywać flakonów w miejscach wyeksponowanych na światło dzienne. Perfumy będą również psuły się pod wpływem intensywnego światła sztucznego. Prostym rozwiązaniem jest chowanie ich do oryginalnych kartonowych opakowań, bądź trzymanie w zamkniętej szafce, gdzie ostre światło nie dociera.

Temperatura
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na pogarszanie jakości perfum wpływa zbyt wysoka temperatura. Nie powinna ona przekraczać 10 st. Celsjusza. Tempo procesu degradacji wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Należałoby zatem przechowywać flakony w lodówce – tam jest dla nich najodpowiedniejsza temperatura. Jeżeli posiadamy dużo perfum może okazać się to niemożliwe, dlatego warto chować do lodówki najcenniejsze egzemplarze. Należy wybrać półkę, gdzie temperatura jest najwyższa, gdyż w lodówce zazwyczaj panuje temperatura ok. 5 stopni.

Powietrze
Niezwykle istotne jest szczelne zamykanie flakonów z koreczkiem. Przez kontakt z powietrzem perfumy się utleniają, przez co tracą na jakości. Poza tym, perfumy tracą swoje właściwości pod wpływem bakterii, brudu, bądź kurzu. Również dlatego bardzo ważne jest zachowywanie higieny w kwestii przechowywania flakonów z koreczkiem oraz przy aplikowaniu ich na skórę.

_MG_0319

Na co zwracać uwagę?

Na perfumach, tak jak wszystkich kosmetykach, musi być podana data ważności. Oznaczenie dotyczy przydatności do użycia od momentu otwarcia produktu. Najczęściej informacja ta znajduje się na pudełku opakowania, nie na flakonie. Symbol ma na początku literkę M, po czym podaną liczbę miesięcy. Będzie to np. M24, w przypadku możliwości używania perfum przez dwa lata po otwarciu.

Niestety nie mamy pewności, w jakich warunkach flakon był przechowywany, więc warto wiedzieć jak rozpoznać, czy perfumy są świeże. Przyda się to nie tylko podczas zakupu, ale i w domu. Niektóre flakony, które są prawidłowo przechowywane, przechowujemy latami. Co jest zatem oznaką zepsucia się perfum? To na pewno zmiana koloru płynu, często również jego zmętnienie i pojawienie się „paprochów” w butelce. Z kolei w zapachu wyczuwalna jest pleśń i kwaśna woń. Poza tym, przestarzały zapach jest nietrwały – bardzo szybko ulatnia się.

Paczka OdlewkiPerfum.pl

Jeżeli chcesz mieć pewność, że perfumy będą trwałe i „świeże” kupuj je u sprawdzonych dostawców.

Jak widać, perfumy są dość delikatnym kosmetykiem, dlatego warto przechowywać je w odpowiednich warunkach. Poza tym, należy pamiętać o tym, że bardziej trwałe będą perfumy przechowywane we flakonach z atomizerem, co ogranicza dostęp powietrza, kurzu i bakterii. Jeśli zatem posiadamy flakon z koreczkiem, należałoby częściowo przelać zapach do pojemniczka ze sprayem. Dzięki temu często używane perfumy nie stracą szybko na jakości.